Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
BHS10059f15Rok / Semestr:
2015/2016 zimowyNazwa:
Podstawy ZarządzaniaKierunek:
ZootechnikaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
7Punkty ECTS:
2Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 15 / 0Prowadzący:
prof. dr hab. Damian KnechtJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student zna ewolucję zarządzania w przedsiębiorstwach rolniczych, ma ogólną wiedzę na temat kierunków i szkół zarządzania a sektorze, zna rolę zarządzania w działaniu przedsiębiorstwa rolniczego i objaśnia współczesne koncepcje zarządzania w rolnictwie. Student prawidłowo koordynuje proces zarządzania przedsiębiorstwem rolnym oraz wdraża elementy zarządzania strategicznego w działalność przedsiębiorstwa hodowlanego. Kompetencje:
Student ma świadomość odpowiedzialności za zadania wspólnie realizowane w zespole oraz wykazuje odpowiedzialność w kierowaniu przedsiębiorstwem hodowlanym.Wymagania wstępne:
brakTreści kształcenia:
Przedmiot stanowi prezentację podstawowych zasad organizacji i zarządzania. W jego ramach prezentowana jest wiedza dotycząca organizacji i zarządzania i jej powiązania z innymi naukami, a w tym: ewolucja teorii organizacji i zarządzania, planowanie w organizacji, podejmowanie decyzji, struktura organizacyjna i zasady jej tworzenia, procedura procesu podejmowania decyzji, cele i podstawy polityki zarządzania zasobami ludzkimi, konflikty w organizacji, kontrola i zarządzanie.Literatura:
1. Webber R. A.: Podstawy zarządzania organizacjami, Warszawa, 1996.
2. Koźmiński A., Piotrowski W.: Zarządzanie – teoria i praktyka, Warszawa, 1998.
3. Griffin R. W.: Podstawy zarządzania organizacjami, Warszawa, 1996.
4. Piasecki B.: Ekonomika i zarządzanie mała firmą, Warszawa, 1999.
5. Szczupaczyński J.: Anatomia zarządzania organizacją, Międzynarodowa Szkoła Menedżerów, Warszawa, 1998.Metody oceny:
Weryfikacja wymienionych efektów kształcenia nastąpi na podstawie oceny pracy studenta związanej z przygotowaniem projektu. Studenci zostaną podzieleni na grupy liczące po maksimum 5 osób. Każdy student będzie odpowiedzialny za wykonanie określonej części projektu. Oceniona zostanie praca zespołowa uwzględniająca wkład każdego studenta. W projekcie uwzględnione będą zajęcia 4-12 zgodnie z szczegółową tematyką ćwiczeń. Na zaliczenie student musi zrealizować 60% wymagań zgodnie z w/w tematyką zajęć. Wiedza zostanie zweryfikowana na wykładach na podstawie egzaminu składającego się z 5 pytań problemowych. Czas trwania egzaminu to 60 minut. Aby uzyskać zaliczenie student musi prawidłowo odpowiedzieć, na co najmniej 3 pytania. Osoby, które nie uzyskały zaliczenia w pierwszym terminie, będą przystępowały do drugiego terminu w tej samej formie.Uwagi:
Fakultet specjalizacyjny (semestr VII)