ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BHS20102f15
Rok / Semestr: 2015/2016 zimowy
Nazwa: Alternatywne Użytkowanie Koni
Kierunek: Zootechnika
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 20 / 0
Prowadzący: dr inż. Ewa Walkowicz
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: W1- Student ma ogólną wiedzę o użytkowaniu koni w rolnictwie, leśnictwie i przemyśle rozrywkowym; W2 Student zna możliwości wykorzystania koni na obszarach chronionych, bez szkody dla środowiska; W3 Student posiada wiedzę o wartości mięsa i mleka końskiego oraz ich produkcji. Umiejętności: U1 - Student ocenia przydatność koni pod kątem użytkowania roboczego w różnych dziedzinach; U2 - Student posiada umiejętność określania wydajności roboczej i normowania pracy koni, w różnych warunkach ; U3 – Student ocenia i kontroluje dobrostan koni, pracujących w rolnictwie, leśnictwie i rekreacji.

Kompetencje: K01 - Student ma świadomość znaczenia rolnictwa ekologicznego i produkcji zdrowej żywności.

Wymagania wstępne: hodowla koni

Treści kształcenia: Użytkowanie robocze koni w rolnictwie ekologicznym i transporcie leśnym, ocena cech pociągowych i ich doskonalenie, obliczanie siły uciągu i normowanie pracy, nowoczesne maszyny konne, zasady użytkowania jucznego, ocena rzeźna koni, metody opasu i ich opłacalność, organizacja obrotu zwierzętami rzeźnymi, znaczenie i jakość mięsa końskiego, ocena wartości rzeźnej, charakterystyka mleka klaczy i możliwości jego zagospodarowania; organizacja pokazów hodowlanych i widowisk komercyjnych, organizacja ringów i przepędów, bezpieczeństwo ludzi i zwierząt podczas widowisk plenerowych, dozwolone i zabronione metody sprawowania kontroli nad końmi, ocena dobrostanu zwierząt w różnych warunkach użytkowania.

Literatura: Bird J.: Hodowla konia w zgodzie z naturą, 2002 Chrzanowski Sz.: Konie zimnokrwiste, PWRiL, 1989; Fedorski J.: Poradnik dla hodowców i sympatyków koni, PWRiL, 2003.

Metody oceny: Weryfikacja umiejętności U1 i U3 zostanie przeprowadzona w czasie ćwiczeń terenowych w gospodarstwie rolnym i na pokazie. Podstawą zaliczenia będzie poprawna charakterystyka występujących koni oraz ocena zaplecza technicznego. Kompetencje K1 oraz umiejętności U2 ocenione zostaną na podstawie prezentacji multimedialnej, przedstawiającej wybrany rodzaj użytkowania koni. Obecność na zajęciach jest obowiązkowa, tolerowana jest tylko 1 nieusprawiedliwiona nieobecność. Student zobowiązany jest do uzupełnienia zaległości i przedstawienia pisemnego opracowania materiału z opuszczonych zajęć. Zaliczenie przedmiotu odbywa się na podstawie średniej ocen oraz aktywności na zajęciach (minimalny zasób wiedzy do zaliczenia - 60%). Wiedza W1 ocenione zostaną na podstawie prezentacji multimedialnej, przedstawiającej wybrany rodzaj użytkowania koni, wiedza W2 i W3 zostaną zweryfikowane na sprawdzianie pisemnym, na podstawie 5 otwartych pytań. Do zaliczenia wymagane jest uzyskanie 60 % prawidłowych odpowiedzi.

Uwagi: Fakultet specjalizacyjny HiUK