Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
OŹES10017o15Rok / Semestr:
2015/2016 zimowyNazwa:
Hydrologia i hydrogeologiaKierunek:
Odnawialne Źródła Energii i Gospodarka OdpadamiTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
3Punkty ECTS:
4Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 15 / 0Prowadzący:
prof. dr hab. inż. Alicja Czamara Język:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Posiada podstawową wiedzę z zakresu hydrologii (interpretacja stanów wody, odpływu, przepływu, krzywych sum czasów trwania) i hydrogeologii (systematyka, właściwości, zasoby i dynamika wód podziemnych). Rozumie procesy i prawa determinujące obieg wody w geoekosystemach
Umiejętności:
Umie zastosować zdobytą wiedzę do rozwiązywania problemów technicznych związanych z odnawialnymi źródłami energii i z gospodarką odpadami (lokalizacja, monitoring składowisk)
Umie określić podstawowe charakterystyki hydrologiczne w zlewniach zarówno kontrolowanych, jak i niekontrolowanych.
Potrafi obliczyć dopływ do rowu (kanału odwadniającego) i studni, wyznaczyć zasięg leja depresji. Umie korzystać z geologicznych map tematycznych i potrafi ocenić warunki geologicznych i hydrogeologicznych określonego terenu. Kompetencje:
Ma świadomość odpowiedzialności za zagrożenia wód powierzchniowych i podziemnych dla społeczeństwa i środowiska.
Ma świadomość odpowiedzialności za pracę własną orazpotrafi współpracować w zespole nad wyznaczonym zadaniem Wymagania wstępne:
Matematyka, fizykaTreści kształcenia:
Obieg wody w przyrodzie. Powierzchniowe, punktowe i liniowe obiekty hydrograficzne. Parametry fizycznogeograficzne zlewni. Krzywa natężenia przepływu, przepływy główne. Miary odpływu i przepływu. Krzywa sumowa odpływu. Zjawiska ekstremalne – niżówki i wezbrania. Przepływy konwencjonalne i miarodajne. Proste związki prognostyczne. Pomiary hydrometryczne stanów wody, przepływu. Korespondencja stanów. Krzywa natężenia przepływu. Miary odpływu i przepływu. Krzywe sum czasów trwania. Zjawiska ekstremalne – niżówki i wezbrania.
Podstawy geologii. Warunki występowania wód podziemnych (w tym wód geotermalnych). Systematyka wód podziemnych. Podstawowe cechy fizyczne i właściwości hydrogeologiczne skał (gruntów). Podstawowe obliczenia z zakresu dynamiki wód w strefie aeracji i saturacji (dopływ do rowu odwadniającego i studni, wyznaczenie zasięgu leja depresji). Mapy tematyczne; przekrój hydrogeologiczny, mapy hydroizohips i hydroizobat, kierunek przepływu wód podziemnych. Lokalizacja sieci monitoringu wód podziemnych.
Literatura:
1. Byczkowski A.: Hydrologia, t. I i II. Wydawnictwo SGGW, Warszawa, 1996
2. Ozga – Zielińska M., Brzeziński J., Ozga – Zieliński B.: Hydrologia stosowana. PWN, Warszawa, 1997
3. Czamara W. Krężel J. Przewodnik do ćwiczeń z hydrologii. Wrocław, Ar. 1983.
4. Czamara A., Kowalski J., Molski T.: 2005: Hydrogeologia inżynierska z podstawami gruntoznawstwa. Skrypt AR we Wrocławiu nr 504;
5. Kowalski J.: 2007. Hydrogeologia z podstawami geologii. Wyd. AR Wrocław;
6. Praca zespołowa pod red. Macioszczyk A.: 2006. Podstawy hydrogeologii stosowanej. PWN, Warszawa;
7. Praca zespołowa pod red. Wacławskiego M.: 2005. Zarys geologii i hydrogeologii. Wyd. P.K., Kraków;
8. Pazdro Z., Kozerski B.: Hydrogeologia ogólna. Wyd. Geol. W-wa 1990;
Metody oceny:
Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: Zaliczenie wykładów na podstawie ocen ze sprawdzianów.
Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: Poprawne wykonanie sprawozdań z ćwiczeń projektowych i obliczeniowych.
Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: praca indywidualna, świadomość odpowiedzialności za wykonywane zadanie, sumienność w przygotowaniu do realizacji zadań.
Uwagi:
Opracowanie operatu hydrologicznego. Ćwiczenia laboratoryjne i obliczeniowe. Zaliczenie ćwiczeń na podstawie ocen ze sprawdzianów i sprawozdań z ćwiczeń. Pisemne zaliczenie wykładów.