Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
IBS10242o15Rok / Semestr:
2015/2016 zimowyNazwa:
Fizyka Kierunek:
BudownictwoTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
1Punkty ECTS:
6Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
30 / 30 / 0Prowadzący:
prof. dr hab. Janina GabrielskaJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Student ma ogólną wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą rozpoznawania zjawisk i procesów fizycznych zachodzących w przyrodzie. Zna metody określania i pomiaru wybranych właściwości fizyczne ciał. Rozumie i wyjaśnia funkcjonowanie przyrządów pomiarowych opartych na prawach fizyki. Kojarzy i opisuje stosowanie wiedzy fizycznej w technice, technologii i praktyce zawodowej.
Umiejętności:
Student nabywa umiejętność wykonania obliczeń i pomiarów podstawowych wielkości. Umie określić zakres stosowalności praw i zasad fizyki. Potrafi przeliczyć wielkości fizyczne wyrażone w jednostkach pozaukładowych Posiada zdolność wyszukania i wykorzystania różnych metod obliczeniowych i doświadczalnych. Potrafi przeanalizować uzyskane wyniki i wyciągnąć z nich wnioski. Umie przedstawić graficznie wyniki pomiarów i obliczyć ich niepewność.
Kompetencje:
Student wykazuje zrozumienie zjawisk fizycznych zachodzących w przyrodzie i życiu codziennym. Organizuje i prowadzi badania w zespole. Jest odpowiedzialny za powierzony sprzęt laboratoryjny. Zna zasady bezpiecznego posługiwania się przyrządami Jest odpowiedzialny za prawidłowość wykonywanych obliczeń. Docenia konieczność samodoskonalenia i potrzebę dokształcania. Wymagania wstępne:
Matematyka.Treści kształcenia:
Wiedza m. in. z zakresu: mechaniki klasycznej, budowy materii z szczególnym uwzględnieniem sprężystości materiałów, procesów transportu ciepła, masy i cieczy, termodynamiki oraz zagadnień przepływu prądu, optyki falowej, fizyki atomowej i jądrowej.Literatura:
Halliday D., Resnick R.,Walker J.: Fizyka. Tom II-V. PWN, Warszawa 2005
Skorko M.: Fizyka, PWN, Warszawa, 1979.
Hewitt P.G.: Fizyka wokół nas. Wydawnictwo PWN, Warszawa, 2001.
Bobrowski Cz.: Fizyka – krótki kurs dla inżynierów, WNT, Warszawa, 1981.
Kleszczyńska H., Kilian M., Kuczera J, Laboratorium fizyki, biofizyki i agrofizyki. Wyd. UP we Wrocławiu 2008.
Metody oceny:
Zaliczenie ćwiczeń po 1 semestrze na podstawie co najmniej 3 kartkówek lub odpowiedzi ustnych oraz sprawozdań, egzamin pisemny (1 termin) lub pisemno-ustny (2 termin) po 1 semestrze; minimalny zasób wiedzy do zaliczenia: 60%. Uwagi: