Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
IISS20505o15Rok / Semestr:
2015/2016 zimowyNazwa:
Ochrona przed powodziąKierunek:
Inżynieria ŚrodowiskaTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
2Punkty ECTS:
5Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
30 / 30 / 0Prowadzący:
dr hab. inż. Mirosław Wiatkowski, prof. nadzw.Język:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Zna metody działań naukowych, prawnych, technicznych i organizacyjnych stosowanych w ochronie przeciwpowodziowej. Zna metody ochrony od powodzi. Zna modele transformacji fali powodziowej w rzekach. Rozumie znaczenie monitoringu i prognozowania zjawisk powodziowych dla ograniczania skutków powodzi. Zna kierunki i tendencje ochrony przed powodzią w Polsce.
Umiejętności:
Potrafi ramowo opisać problem z zakresu ochrony przed powodzią. Potrafi dokonać prawidłowej oceny stanu systemu ochrony przed powodzią. Potrafi opracować koncepcję ochrony przeciwpowodziowej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz zgodnie z wymogami środowiskowymi; umie samodzielnie pozyskiwać potrzebne informacje i dane z właściwych źródeł na tematy związane z ochroną przed powodzią. Potrafi zaproponować i zastosować właściwy model propagacji fali powodziowej w korycie rzecznym. Umie wykorzystywać techniki komputerowe do gromadzenia, analizowania i prezentacji danych i wyników własnej pracy.
Kompetencje:
Wykazuje zrozumienie znaczenia wody dla rozwoju społecznego i gospodarczego; ma świadomość odpowiedzialności za oszczędne i racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi w przypadku wystąpienia powodzi; odczuwa potrzebę pogłębiania wiedzy w zakresie swojej specjalności.Wymagania wstępne:
meteorologia i hydrologia, mechanika płynów, prawo, hydrologiczne zjawiska ekstremalneTreści kształcenia:
Definicja powodzi, klasyfikacja powodzi, występowanie powodzi w Polsce i w Europie. Ochrona przed powodzią – zadania i obowiązki określone w aktach prawnych, m.in. Prawie Wodnym i Dyrektywie Powodziowej UE. Metody ochrony dolin rzecznych przed powodzią. Hydrologiczne podstawy oceny powodzi. Miary zagrożenia powodziowego. Modelowanie transformacji fali powodziowej. Modele matematyczne przepływu fal wezbraniowych w rzekach. Rozwój systemu ochrony przed powodziami na przykładzie dorzecza Odry. Antropogeniczne aspekty oddziaływania na powodzie. Wpływ budowli hydrotechnicznych na falę powodziową (m.in. pojedynczego zbiornika, kaskady zbiorników). Kierunki i tendencje ochrony przed powodzią w Polsce (ISOK, Program dla Odry – 2006). Osłona hydrometeorologiczna i prognozowanie zjawisk powodziowych. Znaczenie monitoringu dla ograniczania skutków powodzi. Studium ochrony przed powodzią. Zasady tworzenia instrukcji eksploatacji obiektów hydrotechnicznych takich jak zbiorniki, poldery. Organizacja i zadania służb ochrony przed powodzią.Literatura:
1. Prawo Wodne, Dz. U. 86 poz. 579.
2. Dyrektywa Powodziowa UE.
3. Program dla Odry-2006.
4. wybrane publikacje z czasopism, np. Gospodarki wodnej.
Metody oceny:
zaliczenie indywidualnych projektów, 2 kolokwia, egzamin pisemnyUwagi:
Program przedmiotu:
Wykład 1: Definicja powodzi, klasyfikacja powodzi, występowanie powodzi w Polsce i w Europie, przyczyny i przebieg powodzi w 1997, 2010 i 2011 roku w dorzeczu Odry.
Wykład 2: Ochrona przed powodzią – zadania i obowiązki określone w Prawie Wodnym i Dyrektywie Powodziowej UE, inne akty prawne.
Wykład 3: Metody ochrony dolin rzecznych przed powodzią.
Wykład 4: Hydrologiczne podstawy oceny powodzi. Miary zagrożenia powodziowego.
Wykład 5: Modelowanie transformacji fali powodziowej przy zastosowaniu równań St. Venanta – algorytm modelu.
Wykład 6: Modele matematyczne przepływu fal wezbraniowych w rzekach. Analiza wyników symulacji i ich weryfikacja na podstawie obserwacji i pomiarów historycznych.
Wykład 7: Antropogeniczne aspekty oddziaływania na powodzie; zmiana czasu przebiegu fali oraz kulminacji wezbrania.
Wykład 8: Wpływ budowli hydrotechnicznych na falę powodziową. Wpływ pojedynczego zbiornika, wpływ kaskady na przykładzie rzek: Nysy Kłodzkiej i Kwisy.
Wykład 9: Wpływ obwałowań, polderów i kanałów ulgi na parametry fali.
Wykład 10: Rozwój systemu ochrony przed powodziami na przykładzie dorzecza Odry. Potrzeba i niezbędny zakres modernizacji.
Wykład 11: Kierunki i tendencje ochrony przed powodzią w Polsce. Informatyczny System Osłony Kraju. Przykłady wykonanych obiektów.
Wykład 12: Program dla Odry – 2006 w aspekcie ochrony przed powodzią doliny Odry.
Wykład 13: Osłona hydrometeorologiczna i prognozowanie zjawisk powodziowych. Znaczenie monitoringu dla ograniczania skutków powodzi.
Wykład 14: Studium ochrony przed powodzią. Zasady tworzenia instrukcji eksploatacji obiektów hydrotechnicznych takich jak zbiorniki, poldery.
Wykład 15: Organizacja i zadania służb ochrony przed powodzią.
Rodzaj i zakres ćwiczeń: ćwiczenia projektowe.
Ćwiczenie 1: Koncepcja techniczna modernizacji systemu ochrony przed powodzią wybranej miejscowości (np. miejsca swojego zamieszkania).