ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BHN10275o15
Rok / Semestr: 2015/2016 zimowy
Nazwa: Matematyka
Kierunek: Zootechnika
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 5
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 9 / 18 / 0
Prowadzący: dr Mariusz Grządziel
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student Posiada wiedzę z zakresu wybranych działów matematyki (szczególnie rachunku prawdopodobieństwa). Rozumie jak duże jest znaczenie matematyki i metod statystycznych w opisie i interpretacji zjawisk i procesów przyrodniczych Umiejętności: Student Posiada umiejętność precyzyjnego porozumiewania się z róznymi podmiotami w formie werbalnej, pisemnej i graficznej

Kompetencje: Student rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie.

Wymagania wstępne: Matematyka na poziomie podstawowym matury.

Treści kształcenia: Funkcje: liniowa, wielomianowa, wykładnicza, logarytmiczna. Ciągi liczbowe. Granica ciągu. Granica funkcji. Pochodna funkcji. Maksimum, minimum funkcji. Badanie przebiegu zmienności funkcji. Funkcje wypukłe i wklęsłe. Całka nieoznaczona i oznaczona oraz ich zastosowania w geometrii, fizyce, chemii i biologii. Podstawowe pojęcia teorii prawdopodobieństwa.

Literatura: Koronacki, J., Mielniczuk, J. : Statystyka dla studentów kierunków technicznych i przyrodniczych, WNT, Warszawa 2001; Kuratowski, K. : Rachunek różniczkowy i całkowy , PWN, Warszawa, 2008; Wrzosek, D.: Matematyka dla biologów, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 2008.

Metody oceny: 3 kolokwia (30 minutowe), bieżąca ocena na aktywności (polegającej np. na rozwiązywaniu zadań przy tablicy). Za kolokwia oraz odpowiedzi przy tablicy studenci będą otrzymywali odpowiednią liczbę punktów. Ocena na zaliczenie będzie wystawiona na podstawie sumy punktów. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa, student może mieć tylko jedną nieobecność nieusprawiedliwioną. Podczas semestru zostaną zorganizowane dwa egzaminy połówkowe. Studenci, którzy zdobędą odpowiednią liczbę punktów z tych egzaminów i zdobędą ocenę pozytywną z ćwiczeń, otrzymają ocenę pozytywną z egzaminu w ,,terminie zerowym''. Studentów posiadających zaliczenie, którzy nie otrzymali oceny z egzaminu w terminie zerowym, obowiązuje pisemny egzamin w sesji egzaminacyjnej. Podczas egzaminu, trwającego 100 minut, studenci rozwiązują zadania oraz odpowiadają na pytania testowe (tzw. otwarte pytania). Jeśli egzamin nie zostanie zaliczony w pierwszym terminie student ma prawo ponownie go zdawać w terminie poprawkowym.

Uwagi: