ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RRSS10261f15
Rok / Semestr: 2015/2016 zimowy
Nazwa: Płodozmiany we współczesnym rolnictwie
Kierunek: Rolnictwo
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 5
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: dr hab. Roman Wacławowicz
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student ma teoretyczne i praktyczne wiadomości związane z projektowaniem różnych typów i rodzajów płodozmianów. Kojarzy znaczenie następstwa roślin w kształtowaniu warunków siedliskowych i produkcyjności roślin. Student wie, jakie czynniki warunkują możliwość uprawy roślin w monokulturze. Posiada wiedzę dotyczącą sposobów ograniczania negatywnych skutków uproszczeń w zakresie zmianowań. Student ma wiedzę dotyczącą zasad sporządzania i analizowania bilansu nawożenia organicznego i mineralnego w zmianowaniu. Umiejętności: Student projektuje płodozmiany w zależności od warunków glebowo-klimatycznych oraz typu gospodarstwa. Potrafi konstruować zmianowania zgodnie z wymaganiami rolnictwa integrowanego. Rozpoznaje choroby płodozmianowe, potrafi im zapobiegać, a także jest w stanie dobrać odpowiednie rośliny fitosanitarne i regenerujące.

Kompetencje: Kompetencje społeczne: Student wykazuje zrozumienie zjawisk zachodzących w środowisku wywołanych uprawą kolejnych roślin w płodozmianie. Rozumie potrzebę stosowania uzasadnionego następstwa roślin i jego wykorzystywania w celu produkcji surowców roślinnych i ochrony środowiska glebowego. Docenia konieczność samodoskonalenia i potrzebę dokształcania oraz przestrzega zasady higieny i bezpieczeństwa w zakresie wykonywanego zawodu. Wykazuje odpowiedzialność za powodzenie projektu.

Wymagania wstępne: Ogólna uprawa roli i roślin, żywienie roślin, technika rolnicza.

Treści kształcenia: Znaczenie płodozmianu w historii rozwoju rolnictwa, przyrodnicze uwarunkowania zmianowań, nawożenie i ochrona roślin w płodozmianie, rośliny fitosanitarne i regenerujące, uprawa roli w płodozmianie, monokultury, choroby płodozmianowe, sposoby ograniczania negatywnych skutków uproszczeń w zakresie zmianowania, kryteria i metody oceny płodozmianów.

Literatura: Könnecke G. 1974. Zmianowanie. Przekład z jez. niemieckiego. PWRiL, Warszawa. Synteza i perspektywa nauki o płodozmianach. 1991. Cz. 1-4. Olsztyn, ART. Świętochowski B. i in.1996. Ogólna uprawa roli i roślin. PWRiL, Warszawa Krężel R., Parylak D., Zimny L.: Zagadnienia uprawy roli i roślin. AR Wrocław 1999.

Metody oceny: Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: zaliczenie treści wykładów, oceny z kolokwium oraz z pracy domowej w postaci projektu.

Uwagi: