ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BŻS10049o15
Rok / Semestr: 2015/2016 zimowy
Nazwa: Technologia Owoców i Warzyw
Kierunek: Bezpieczeństwo Żywności
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 5
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: dr inż. Joanna Kolniak-Ostek
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student ma ogólną wiedzę o surowcach oraz produktach pochodzenia roślinnego; Wykazuje znajomość technologii produkcji i przetwarzania surowców i produktów pochodzenia roślinnego; Zna technologiczne procesy wytwarzania żywności; Ma ogólną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa procesów wytwarzania żywności na wszystkich etapach. Umiejętności: Analizuje procesy fizyko-chemiczne i biologiczne zachodzące podczas wytwarzania surowców i żywności; Analizuje zagrożenia i wskazuje krytyczne punkty kontrolne na poszczególnych etapach wytwarzania żywności; Analizuje i interpretuje wyniki analizy żywności.

Kompetencje: Ma świadomość odpowiedzialności za skutki nieprawidłowo prowadzonej technologii wytwarzania żywności; Potrafi w sposób przemyślany i świadomie podjąć działania zabezpieczające kolejne etapy produkcji żywności w zgodzie z jej bezpieczeństwem; Zna wagę i skutki błędów w procesie wytwarzania żywności.

Wymagania wstępne: Biochemia,Mikrobiologia ogólna, Przyrodnicze i technologiczne podstawy produkcji roślinnej

Treści kształcenia: Skład chemiczny owoców i warzyw. Wymagania technologiczne dla surowców do przetwórstwa. Charakterystyka i przydatność surowca do produkcji konserw i przetworów z owoców i warzyw. Przebieg procesu technologicznego produkcji konserw i przetworów owocowych i warzywnych. Metody i urządzenia do utrwalania konserw i przetworów z owoców i warzyw. Ocena jakości i przechowywanie konserw i przetworów z owoców i warzyw. Charakterystyka składników owoców i warzyw: węglowodany, związki pektynowe, białka. Przemiany składników podczas przetwarzania owoców i warzyw: czynniki wywołujące przemiany. Zagrożenia występujące w trakcie przetwarzania owoców i warzyw.

Literatura: 1. Zadernowski R., Oszmiański J., Wybrane zagadnienia z przetwórstwa owoców i warzyw, Wyd. ART Olsztyn 1994, 2. Jarczyk A., Berdowski J., B., Przetwórstwo owoców i warzyw. Tom I i II. WSiP 1997,1999; 3. Jarczyk A., Płocharski W., Technologia produktów owocowych i warzywnych. Tom I i II. WSE-H, Skierniewice, 2010 4. Kączkowski J. Biochemia roślin. Tom I i II. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa

Metody oceny: Zaliczenie przedmiotu:studentów posiadających zaliczenie ćwiczeń obowiązuje pisemny egzamin obejmujący treść wykładów. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest zaliczenie egzaminu z wykładu w sesji egzaminacyjnej. Jeśli egzamin nie zostanie zliczony w pierwszym terminie student ma prawo ponownie go zdawać ustnie lub pisemnie w terminie poprawkowym. Zaliczenie ćwiczeń: systematyczne, pisemne sprawdziany na ocenę na każdych zajęciach, bieżąca ocena (na podstawie pisemnych sprawdzianów) postępów w nauce i aktywności. Student zobowiązany jest do przygotowania pisemnego raportu sprawozdawczego z każdych zajęć. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa; student może mieć tylko jedną nieusprawiedliwioną nieobecność. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej student jest zobowiązany do zaliczenia odpowiedniej części materiału w formie kolokwium pisemnego bądź ustnego. Zaliczenie ćwiczeń na podstawie średniej ocen.

Uwagi: