Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
IPS20259o15Rok / Semestr:
2015/2016 zimowyNazwa:
Pośrednictwo w obrocie nieruchomościamiKierunek:
Gospodarka PrzestrzennaTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
2Punkty ECTS:
4Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
30 / 15 / 0Prowadzący:
dr inż. Jakub SzczepańskiJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza
Zna formę i treść umowy w obrocie nieruchomościami; prawa i obowiązki stron umowy. Potrafi scharakteryzować rodzaje umów zawieranych na pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Zna procedury pozyskiwania nieruchomości do transakcji; pozyskiwania osób zainteresowanych transakcją, czynności związane z zawieraniem transakcji. Zna formy zabezpieczenia należności od klientów oraz transakcji. Zna źródła finansowania transakcji w obrocie nieruchomościami. Zna koszty związane z utrzymaniem i transferem nieruchomości.
Umiejętności
Umie stosować standardy zawodowe i etykę zawodową w praktyce; współdziałać w organizacjach zawodowych. Umie sporządzić umowę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Umie pozyskiwać nieruchomości do transakcji oraz osoby zainteresowane transakcją. Potrafi przeprowadzić transakcję. Umie tworzyć bazę danych o nieruchomościach. Potrafi określić koszty związane z użytkowaniem i transferem nieruchomości.Kompetencje:
Kompetencje społeczne
Rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się, potrafi uzupełniać i doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności. Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywanym zawodem.Wymagania wstępne:
zaliczenie semestru ITreści kształcenia:
Działalność zawodowa w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Zakres i formy czynności zawodowych pośrednika w obrocie nieruchomościami. Odpowiedzialność zawodowa, cywilna i karna pośrednika w obrocie nieruchomościami. Organizacje zawodowe pośredników w obrocie nieruchomościami: Standardy zawodowe i etyka zawodowa pośrednika w obrocie nieruchomościami.
Istota i cele obrotu nieruchomościami. Współczesne koncepcje obrotu nieruchomościami. Uczestnicy procesu obrotu nieruchomościami. Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami (rodzaje, forma i treść). Pozyskiwanie nieruchomości do transakcji. Pozyskiwanie osób zainteresowanych transakcją. Czynności związane z zawieraniem transakcji, dokumentowanie przebiegu transakcji. Tworzenie baz danych o nieruchomościach. Współpraca z innymi pośrednikami w obrocie nieruchomościami. Zabezpieczenia finansowe i prawne w obrocie nieruchomościami. Źródła finansowania transakcji w obrocie nieruchomościami. Kredyty i pożyczki. Rachunek powierniczy – rachunek bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami. Koszty i opłaty związane z transferem nieruchomości (opłaty notarialne, koszty przygotowania dokumentacji, podatki).Literatura:
Zbigniew Brzeziński: „Pośrednik na rynku nieruchomości”, wydawnictwo: POLTEXT,
Antolak K., Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, cz. I - geneza, obecny charakter prawny, tendencje jej ewaluowania
Iwona Foryś: „Obrót nieruchomościami”, wydawnictwo: POLTEXT, 2009.
Władysław Jan Brzeski, Grzegorz Dobrowolski, Szymon Sędek; Vademecum pośrednika Nieruchomości, Krakowski Instytut Nieruchomości, Kraków 2004 r.
Jacek Łaszek, „Bariery rozwoju rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce”; Narodowy Bank Polski, Warszawa grudzień 2004 r.Metody oceny:
egzamin pisemnyUwagi: