ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RSSS20395o15
Rok / Semestr: 2015/2016 zimowy
Nazwa: Zarządzanie ryzykiem środowiskowym na terenach przemysłowych
Kierunek: Ochrona Środowiska
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 6
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 30 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. Cezary Kabała, dr inż. Katarzyna Szopka
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student zna źródła i drogi migracji zanieczyszczeń związanych z instalacjami przemysłowymi oraz ich ryzyko ich negatywnego oddziaływania na jakość komponentów środowiska, procesy przyrodnicze oraz bioróżnorodność środowiska oraz na zdrowie człowieka. Ma wiedzę w zakresie unormowań prawnych i polityki krajowej oraz europejskiej w zakresie zarządzania ryzykiem wokół instalacji przemysłowych, a także w zakresie rozwiązań służących ograniczeniu skutków antropopresji i naprawie szkód w środowisku. Ma wiedzę w zakresie metod badawczych stosowanych do oceny jakości środowiska i wpływu antropopresji na wybrane elementy środowiska a także w zakresie zasad waloryzacji i klasyfikacji stanu środowiska. Umiejętności: Potrafi dokonać wyboru metod niezbędnych do oceny stanu środowiska i ryzyka środowiskowego oraz samodzielnie przeprowadzić badania jakości wybranych elementów środowiska. Potrafi dokonać waloryzacji wybranych elementów środowiska oraz ocenić wielkość ryzyka środowiskowego i skutki antropopresji w wybranych elementach środowiska, stosując odpowiednie metody i wykorzystując przepisy prawa. Opracowuje propozycje działań służących ograniczeniu ryzyka środowiskowego, w tym dobór BAT, a także służących eliminacji szkód w środowisku.

Kompetencje: Kompetencje społeczne: Jest świadom różnorodności oddziaływań antropogenicznych oraz różnorodności elementów przyrody oraz wynikającej z tego konieczności rzetelnego projektowania badań ryzyka i oddziaływania instalacji przemysłowych na środowisko w tym na zdrowie ludzi. W sposób kreatywny rozwiązuje problemy techniczne związane z oceną ryzyka środowiskowego, w tym z projektowaniem badań. Ma świadomość indywidualnej i społecznej odpowiedzialności za stan środowiska i ryzyko dla zdrowia człowieka, umie przewidywać środowiskowe skutki działania instalacji przemysłowych; potrafi wskazać działania służące ograniczeniu ryzyka środowiskowego.

Wymagania wstępne: Podstawowa wiedza z zakresu prawa w ochronie środowiska, gospodarki odpadami, gospodarki wodnej i ściekowej, gleboznawstwa, monitoringu środowiska, decyzji środowiskowych.

Treści kształcenia: Ryzyko środowiskowe związane z funkcjonowaniem instalacji przemysłowych. Skala i rodzaj instalacji przemysłowej a ryzyko środowiskowe. Pozwolenie zintegrowane jako narzędzie zarządzania ryzykiem środowiskowym. Raport początkowy dla instalacji przemysłowych. Wdrażanie najlepszych dostępnych technologii (BAT) w instalacjach przemysłowych. Monitoring środowiska na terenie instalacji przemysłowej i w rejonie jej oddziaływania. Certyfikaty zarządzania środowiskowego. Obowiązki przedsiębiorcy w zakresie sprawozdawczości środowiskowej oraz w zakresie informowania społeczeństwa o stanie środowiska i awariach. Unijne i krajowe przepisy prawne w zarządzaniu ryzykiem środowiskowym na obszarach przemysłowych.

Literatura: Aktualnie obowiązujące dyrektywy, ustawy i rozporządzenia z zakresu przedmiotu. Bukowski Z. 2004. Pozwolenie zintegrowane. Wyd. Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa "Dom Organizatora" Świerczewska-Opłocka A. 2013. Monitoring w pozwoleniu zintegrowanym. Wyd. Wiedza i Praktyka. Pochyluk R., Grudowski P., Szymański J. Zasady wdrażania systemu zarządzania środowiskowego zgodnego z wymaganiami normy ISO 14001. EkoKonsult.

Metody oceny: Wiedza: Egzamin pisemny z zakresu objętego wykładami Umiejętności: Ocena wykonanych projektów, ocena strony merytorycznej i technicznej prezentacji projektów Kompetencje społeczne: Ocena efektów pracy w zespole, ocena formy prezentacji oraz dyskusji projektów

Uwagi: