Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RIPS10071o15Rok / Semestr:
2015/2016 letniNazwa:
Inżynieria przechowalnictwa i przetwórstwa płodów rolnych IIKierunek:
Zarządzanie i Inżynieria ProdukcjiTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
6Punkty ECTS:
3Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 15 / 0Prowadzący:
Dr hab. inż. Marian SzaryczJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Student nabywa wiedzę z zakresu procesów technologicznych stosowanych w przetwórstwie płodów rolnych. Nabywa szczegółową wiedzę w zakresie inżynierii przetwórstwa płodów rolnych i inżynierii przechowalnictwa płodów rolnych i żywności.
Umiejętności:
Ma umiejętność doboru procesów produkcyjnych w przetwórstwie rolno-spożywczym. Posiada umiejętność projektowania nowych i nadzorowania istniejących procesów i systemów produkcji żywności i przechowywania płodów rolnych.Kompetencje:
Ma świadomość ważności dokształcania i samodoskonalenia w zakresie inżynierii przetwórstwa płodów rolnych i produkcji żywności oraz rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie w celu doskonalenia umiejętności uzyskanych w trakcie studiów.Wymagania wstępne:
Matematyka, fizyka, technika cieplnaTreści kształcenia:
Podstawowe zależności stosowane w suszarnictwie: wilgotność, zawartość wody, masa odparowanej wody. Wykres Ramzina-Moliera dla wilgotnego powietrza. Suszarki statyczne i przepływowe. Przepływy płynów. Przepływ laminarny i burzliwy, opory przepływów gazów i cieczy, opory lokalne. Podział, zastosowanie, wielkości charakterystyczne wentylatorów. Podział i zastosowanie pomp, wielkości charakterystyczne pomp, charakterystyka pomp wyporowych i wirowych, dobór pomp w sieci przepływowej. Podstawy czyszczenia i sortowania. Maszyny i urządzenia do czyszczenia i sortowania materiałów ziarnistych i rozdrobnionych, zasada działania podział, dobór, obliczenia eksploatacyjne. Teoria rozdrabniania. Urządzenia rozdrabniające. Mieszalniki, mieszarki, zgniatarki. Wielkości charakterystyczne, moc, efektywność mieszania. Urządzenia do mycia i czyszczenia. Urządzenia filtracyjne. Rodzaje filtrów, wirówki filtracyjne, cechy eksploatacyjne urządzeń filtracyjnych. Urządzenia odpylające. Budowa i cechy eksploatacyjne, sprawność odpylania. Urządzenia transportowe. Rodzaje przenośników, cechy eksploatacyjne, dobór.Literatura:
1. Błasiński K., Pyć W., Rzycki E. 1994 Maszyny i aparatura przemysłu spożywczego. Politechnika Łódzka 1994.
2.Chwiej M. 1979 Aparatura przemysłu spożywczego. PWN. Warszawa.
3. Glaser R. 1995 Materiały do ćwiczeń z maszynoznawstwa i aparatury przemysłu spożywczego i chemicznego. Skrypty Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
4. Strumiłło C. 1983: „Podstawy teorii i techniki suszenia”. WNT, Warszawa.Metody oceny:
Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: egzamin pisemny Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: sprawdziany po każdym cyklu tematycznym,
Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: praca indywidualna i w grupach, dyskusja na zajęciach.Uwagi: