Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
BBS10128f15Rok / Semestr:
2015/2016 letniNazwa:
Zachowanie się ZwierzątKierunek:
BiologiaTyp studiów:
I st. - licencjackieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
2Punkty ECTS:
3Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 15 / 0Prowadzący:
dr hab. inż. Wojeciech KruszyńskiJęzyk:
polski / angielskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Student:
W1 – rozumie podstawowe zjawiska i procesy przyrodnicze oraz ich związki z dyscyplinami pokrewnymi. Zna historię rozwoju nauk biologicznych i metod badawczych. Wskazuje możliwości praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy w życiu społeczno-gospodarczym. Rozumie zagrożenia i problemy etyczno-moralne związane z rozwojem biologii.
Umiejętności:
Student:
U1 – na podstawie fachowego piśmiennictwa formułuje argumenty dotyczące etycznych i moralnych problemów nowoczesnej biologii. Dyskutuje o możliwościach rozwiązania aktualnych problemów. Krytycznie ocenia informacje dotyczące biologii podawane w mass-mediach.
U2 – wykorzystuje wszelkie dostępne źródła informacji, w tym elektroniczne, do nauki, przygotowania wystąpień, referatów problemowych, planowania działalności badawczej.
U4 – potrafi przygotować prezentację dotyczącą zagadnień behawioralnych.
Kompetencje:
Kompetencje społeczne (postawy):
Student:
K1 – wykazuje zainteresowanie systematyczną aktualizacją wiedzy z zakresu biologii i dyscyplin pokrewnych, rozumie potrzeby zdobywania i uzupełniania wiedzy przez całe życie. Aktywnie podnosi swoje kwalifikacje poprzez udział w kursach i szkoleniach specjalistycznych.
Wymagania wstępne:
genetyka, anatomia i fizjologia zwierząt, podstawy hodowli zwierzątTreści kształcenia:
Podstawowe pojęcia związane z zachowanie zwierząt, charakterystyka kategorii i form zachowań, wzorce zachowań dobowych, genetyczne i fizjologiczne uwarunkowania zachowania sie zwierząt, wykorzystanie w praktyce wiedzy o zachowaniu sie zwierząt (zachowanie socjalne, płciowe, opieka nad potomstwem, zachowania agresywne, poznawcze, podporządkowanie) ich modyfikacje zwierząt, zjawisko stresu, zachowanie się a dobrostan.Literatura:
1. Kaleta T. 2006 Zachowanie się zwierząt zarys problematyki. Wydawnictwo SGGW, Warszawa.
2. Sadowski B., Chmurzyński J. A. 2006 Biologiczne mechanizmy zachowania. PWN, Warszawa.
3. Nowicki B., Zwolińska-Bartczak I.1983 Zachowanie się zwierząt gospodarskich. PWRiL, Warszawa.
4. Price E. O. 2002 Animal Domestication and Behavior. CABI Publishing, New York, 2002.
5. Pisula W. 2003 Psychologia zachowań eksploracyjnych zwierząt, Gdańskie Wydawnictwo Pychologiczne
Metody oceny:
Opiera sie na zaliczeniu ćwiczeń które obejmujerówniez materiał wykładowy.
Do zaliczenia konieczne jest przygotowanie sprawozdań z zajeć terenowych (etogramów zachowń obserwowownych zwierząt), przygotowanie prezentacji z wybranego zagadnienia związanego z zachowaniem sie zwierząt, zaliczenie dwóch sprawdzianów obejmujacych mateiał wykładowy. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa a w przypadku nieobecności student jest zobowiązany do zaliczenia opowiedniej cześci materiału.Uwagi:
ponieważ przewidziano 15 godzin ćwiczeń, czyli 1 godzinę w tygodniu, ze względów organizacyjnych realizacja zajęć odbywa się co dwa tygodnie po dwie godziny; tak też zaplanowano tematykę ćwiczeń.