Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
NBSS20156o15Rok / Semestr:
2015/2016 letniNazwa:
Modyfikacje struktur związków organicznychKierunek:
BiotechnologiaTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
1Punkty ECTS:
7Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
45 / 90 / 0Prowadzący:
dr hab. Teresa Kołek prof. nadzw.Język:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza
Student po ukończeniu kursu objaśnia zastosowanie wieloenzymatycznych przekształceń w syntezie, rozpoznaje enzymy uczestniczące w tych przekształceniach, tłumaczy korzyści wynikające z stosowania biokatalizy w syntezie, wskazuje metody modyfikacji właściwości biokatalizatora, rozpoznaje czynniki decydujące o efektywności procesu.
Umiejętności:
Student prowadzi przekształcenia enzymatyczne, wykorzystując różne formy biokatalizatora, przygotowuje te biokatalizatory, obsługuje urządzenia, interpretuje i wylicza aktywność katalityczną enzymu, opracowuje i wykonuje oznaczanie wybranych właściwości biologicznych związku, identyfikuje otrzymane metabolity.Kompetencje:
Student współpracuje z innymi członkami grupy w przygotowaniu i wykonywaniu doświadczeń, ma świadomość, że współdziałanie i postępowanie zgodne z zasadami współdziałania w grupie, ma istotne znaczenia dla sprawnego przebiegu pracy całej grupyWymagania wstępne:
Chemia organiczna, biochemia, mikrobiologia, podstawy biotransformacji.
Treści kształcenia:
Zastosowanie reakcji enzymatycznych do modyfikacji cząsteczki naturalnego substratu (węglowodanów, białek, izoprenoidów, antybiotyków). Enzymatyczne reakcje tworzenia wiązania węgiel-węgiel. „Zielona chemia” – enzymy w syntezie biodegradowalnych związków powierzchniowo czynnych. Bioremediacja metodą usuwania substancji utrzymujących się w środowisku. Genetyczna modyfikacja mikroorganizmów w kierunku otrzymania efektywnego biokatalizatora do założonego przekształcenia.
Literatura:
1. Biotransformations II, vol. 8a i 8b, editor D. R. Kelly, Wiley-Vch GmbH Weinheim 2000
2. 2. Biotransformations in organic chemistry, Faber K., Springer-Verlang, Berlin, Heidenberg 2000
Metody oceny:
Zaliczenie ćwiczeń, raporty, kolokwia, projekt, egzamin pisemny. Uwagi: