Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
IISS20045o15Rok / Semestr:
2015/2016 letniNazwa:
Techniki informatyczneKierunek:
Inżynieria ŚrodowiskaTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
1Punkty ECTS:
4Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
0 / 45 / 0Prowadzący:
prof. dr hab. inż. Stanisław CzabanJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza
Ma uporządkowaną, rozszerzoną wiedzę w zakresie wybranych zagadnień informatyki; zna zasady projektowania i realizacji prezentacji i posteru; posiada wiedzę na temat relacyjnych baz danych; rozumie zasady wykonania interpolacji punktowych danych rozproszonych i sporządzenia map warstwicowych; zna podstawy i możliwości zastosowań GIS do analizy i prezentacji do analizy i prezentacji danych przestrzennych.
Umiejętności
Potrafi stosować techniki informatyczne w dalszych studiach i przyszłej pracy zawodowej; potrafi wykonać typowe obliczenia, analizy i wykresy stosowane naukach o środowisku przy wykorzystaniu technik informatycznych, w tym specjalistycznych programów komputerowych; umie wykorzystać w swojej działalności zawodowej bazy danych o środowisku; potrafi wykonać grafikę komputerową dla przedstawienia wyników badań środowiskowych; umie stosować GIS w dalszych studiach i przyszłej pracy zawodowej.
Kompetencje:
Wykazuje zrozumienie dla znaczenia informatyki w rozwoju cywilizacji; dostrzega potrzebę rozszerzania i pogłębiania swej wiedzy i umiejętności w tej dziedzinie.Wymagania wstępne:
Technologia informacyjna, komputerowe wspomaganie projektowania, geodezja inżynierska.
Treści kształcenia:
Grafika komputerowa w ocenie jakości wód powierzchniowych i podziemnych Wyszukiwanie informacji. Wykonanie prezentacji i posteru. Specjalistyczne bazy danych z zakresu stanu środowiska. Praca z bazą danych. Projekt relacyjnej bazy danych. Projektowanie kwerend, szablony, język SQL. Interpolacja danych punktowych i sporządzenie mapy warstwicowej i innych wizualizacji danych przestrzennych. Obliczenia powierzchni i objętości oraz przekrojów w programie Surfer. Wykorzystywanie i tworzenie map numerycznych w specjalistycznych programach GIS.Literatura:
Strony internetowe producentów i dystrybutorów oprogramowania: www.goldensoftware.com, www.esri.com.
Metody oceny:
Zaliczenie na ocenę indywidualnych ćwiczeń projektowych.Uwagi:
Program przedmiotu:
Ćwiczenie 1-2: Analiza i wizualizacja danych w ocenie jakości wód powierzchniowych i podziemnych z wykorzystaniem technik komputerowych.
Ćwiczenie 3-4: Multimedia w inżynierii środowiska. Wyszukiwanie informacji. Wykonanie prezentacji i posteru.
Ćwiczenie 5-7: Specjalistyczne bazy danych z zakresu stanu środowiska. Praca z bazą danych. Projekt relacyjnej bazy danych. Projektowanie kwerend, szablony, strukturalny język zapytań (SQL).
Ćwiczenie 8-10: Interpolacja danych punktowych i sporządzenie mapy warstwicowej oraz innych map i rysunków w programie Surfer. Obliczenia powierzchni i objętości w programie Surfer. Pozyskiwanie danych przestrzennych z map analogowych.
Ćwiczenie 11-15: Dane przestrzenne, mapy wektorowe i rastrowe, odwzorowania danych przestrzennych. Tworzenie i wykorzystanie map numerycznych w specjalistycznych programach GIS.