Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RIPS10070o15Rok / Semestr:
2015/2016 letniNazwa:
Dobre praktyki w rolnictwie zrównoważonymKierunek:
Zarządzanie i Inżynieria ProdukcjiTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
6Punkty ECTS:
3Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 15 / 0Prowadzący:
Prof. dr hab. Danuta ParylakJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Ma wiedzę z zakresu podstawowych zasad gospodarowania w rolnictwie uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju i aspektu ochrony środowiska. Posiada podstawową wiedzę za zakresu możliwości dofinansowania produkcji rolniczej zgodnej z dobrą praktyką rolniczą.
Umiejętności:
Potrafi uwzględnić aspekty proekologiczne przy podejmowaniu decyzji i aktywności gospodarczej w produkcji rolniczej.Kompetencje:
Ma świadomość ryzyka i odpowiedzialności zawodowej za działania technologiczne w produkcji rolniczej mające wpływ na stan środowiska naturalnego. Rozumie potrzebę przekazywania społeczeństwu informacji o pozytywnych i negatywnych skutkach produkcji rolniczej.Wymagania wstępne:
Podstawy produkcji roślinnej i zwierzęcej, ochrona środowiskaTreści kształcenia:
Podstawowe założenia polityki zrównoważonego rozwoju w rolnictwie i na obszarach wiejskich: organizacja i zarządzanie gospodarstwem, zasady dobrej praktyki w kolejnych etapach produkcji roślinnej, ochrona bioróżnorodności w krajobrazie i ekosystemie, dobrostan zwierząt). Możliwości ograniczenia ujemnych skutków produkcji rolniczej dla środowiska oraz wsparcie finansowe takich działań.Literatura:
1. Dobre Praktyki w produkcji rolniczej. Mat. Konf. Nauk., Puławy 3-4.06.1998. IUNG, Puławy, 1998
2. Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej. MRiRW, Min. Środ., Warszawa, 2002
3. Przewodnik Dobrej Praktyki Ochrony Roślin. IOR, Poznań, 2007
4. Stan i zmiany właściwości gleb użytkowanych rolniczo w województwie dolnośląskim w latach 2000-2005.Red. T. Stuczyński. UMWD, IUNG PIB, Puławy –Wrocław, 2007
5. Strategia Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020 roku. Wrocław, listopad 2005
6. Wdrażanie nowych proekologicznych technologii w zakresie produkcji roślin uprawnych. Mat. Szkol. 84/02. IUNG, Puławy, 2002
7. Zwykła Dobra Praktyka Rolnicza, FAPA, Warszawa, 2003Metody oceny:
Wiedza: Egzamin pisemny
Umiejętności: Ocena analizy i interpretacji zebranych danych, ocena ustnej prezentacji
Kompetencje społeczne: Ocena poprawności doboru informacji, poszanowanie do praw autorskich i prawidłowa interpretacja w odniesieniu do ochrony środowiska, umiejętność dyskusji na zajęciach.Uwagi: