Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
IGS20702f15Rok / Semestr:
2015/2016 letniNazwa:
Zarządzanie nieruchomościami i pośrednictwo w ich obrocieKierunek:
Geodezja i KartografiaTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
3Punkty ECTS:
2Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 15 / 0Prowadzący:
dr Alina Kulczyk - DynowskaJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza
Ma wiedzę o teorii zarządzania w odniesieniu do nieruchomości – umie wyodrębnić poziom operacyjny, taktyczny i strategiczny; zna rodzaje nieruchomości; ma wiedzę na temat systemów norm i reguł (prawnych, organizacyjnych, zawodowych, moralnych, etycznych) organizujących działania zarządcy nieruchomości i pośrednika w obrocie nieruchomościami; ma wiedzę o procesach zmian na rynku nieruchomości, ma wiedzę o relacjach pomiędzy efektywnością inwestycji na rynku nieruchomości a ogólną sytuacja rynkową.
Umiejętności
Potrafi prawidłowo interpretować ryzyko i niepewność w zarządzaniu nieruchomościami; potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną charakteryzującą rynek nieruchomości do opisu i analizowania przyczyn i przebiegu procesów i zjawisk społecznych z nim związanych; sprawnie posługuje się systemami normatywnymi, normami i regułami (prawnymi, zawodowymi, etycznymi) charakteryzującymi pracę zarządcy i pośrednika; posiada umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy do określenia atrakcyjności inwestowania w daną nieruchomość; posiada umiejętność samodzielnego proponowania sposobów osiągnięcia celów z zakresu zarządzania nieruchomościami, posiada umiejętność sformułowania planu zarządzania nieruchomością w długim i krótkim okresie.
Kompetencje społeczne (postawy)
W związku ze zmieniającymi się regulacjami prawnymi dotyczącymi obrotu i zarządzania nieruchomościami rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie; wykazuje zrozumienie wpływu kosztów eksploatacji i wartości inwestycji w nieruchomość na późniejszą jej wartość rynkową.
Kompetencje:
Wymagania wstępne:
prawo w geodezji i gospodarce nieruchomościami Treści kształcenia:
zarządzania nieruchomościami. Pojęcie nieruchomości, rodzaje nieruchomości. Formy władania nieruchomościami. Zarządca nieruchomości i pośrednik w obrocie nieruchomościami - sytuacja prawna wykonywania zawodu. Koszty utrzymania i eksploatacji nieruchomości. Podatki związane nieruchomościami. Obowiązki związane z władaniem nieruchomością. Obrót nieruchomościami jako podsystem rynku nieruchomości. Ograniczone prawa rzeczowe. Umowy stosowane w obrocie nieruchomościami. Wizja rozwoju nieruchomości. Strategie zarządzania nieruchomościami. Ryzyko i niepewność w zarządzaniu nieruchomościami. Nieruchomość jako przedmiot inwestycji. Egzekucja z nieruchomości. Efektywność inwestycji na rynku nieruchomości. Cykl życia nieruchomości.
Literatura:
Foryś I. (red.), Obrót nieruchomościami, Poltext, Warszawa 2009,
Kucharska-Stasiak E., Nieruchomość w gospodarce rynkowej, PWE, Warszawa 2006,
Kisilowska H. (red.), Nieruchomości. LexisNexis, Warszawa 2011,
Niemczyk R., Gospodarka i obrót nieruchomościami, Difin, Warszawa 2009,
Sobczak A., Plany zarządzania nieruchomościami, Poltext, Warszawa 2010,
Strzelczyk R., Prawo nieruchomości, C.H. BECK, Warszawa 2012.
Metody oceny:
kolokwium zaliczeniowe z wykładu, zaliczenie trzech sprawozdań z ćwiczeń.
Uwagi: