Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RSSS20399o15Rok / Semestr:
2015/2016 letniNazwa:
Katastrofy ekologiczne i sytuacje nadzwyczajneKierunek:
Ochrona ŚrodowiskaTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
3Punkty ECTS:
5Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
Prof. dr hab. Jarosław Kaszubkiewicz, dr inż. Paweł Jezierski Język:
polski / angielskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Student zna najważniejsze źródła zagrożeń środowiska, w tym zdarzeń nagłych i katastrofalnych. Zna sposoby i metodykę oceny skutków katastrof i awarii na wybrane elementy środowiska oraz dla zdrowia ludzi. Zna sposoby zapobiegania awariom oraz katastrofom naturalnym oraz antropogenicznym. Zna zasady reagowania na wypadek wystąpienia awarii, kompetencje organów i instytucji powołanych do zwalczania skutków sytuacji nadzwyczajnych.
Umiejętności:
Ocenia skutki awarii i katastrof na wybrane elementy środowiska, stosując odpowiednie metody i wykorzystując przepisy prawa.
Opracowuje propozycje działań służących ograniczeniu skutków antropopresji i eliminacji szkód w środowisku, stosownie do specjalności studiów. Umie pozyskiwać informacje z literatury i z innych źródeł, potrafi integrować uzyskane informacje, interpretować je i krytycznie ocenić. Uzasadnia dobór optymalnej metody rekultywacji i stosuje rzeczowe argumenty na rzecz tego wyboru. Ocenia skuteczność działań rekultywacyjnych podjętych celem likwidacji skutków największych katastrof ekologicznych.
Kompetencje:
Kompetencje społeczne:
Jest świadom skutków, jakie może powodować zanieczyszczenie środowiska i potrafi wskazać działania służące ograniczeniu ryzyka.
Przejawia potrzebę poznawania aktualnej problematyki w zakresie ochrony środowiska; inspiruje innych do zainteresowania tą problematyką; potrafi rzetelnie i przystępnie przekazywać informacje dotyczące środowiska. Wymagania wstępne:
Chemia środowiska, Fizyka, Rekultywacja terenów zdegradowanych (z zakresu studiów I stopnia)Treści kształcenia:
Czynniki społeczne, ekonomiczne i polityczne wpływające na ryzyko wystąpienia katastrof ekologicznych i sytuacji nadzwyczajnych. Rodzaje instalacji i działalności powodujące najbardziej niebezpieczne awarie. Skutki katastrof ekologicznych ich zasięg, intensywność oddziaływania i czas trwania. Odpowiedzialność za skutki katastrof ekologicznych. Możliwości ograniczania skutków i redukcji stopnia zanieczyszczenia środowiska w wyniku działań organizacyjnych, technicznych i ekonomicznych.Literatura:
J. Ranecki „Prognozowanie katastrof naturalnych”, Na ratunek 4/09
S. Winchester, S. Junger, D. Murphy, E. Macarthur, S. Wheeler „ Ziemia, nieujarzmiona planeta” Warszawa 2004
Graniczny M. Mizerski W.: “Katastrofy przyrodnicze. 2009, Komitet Planeta Ziemia, Wydział VII PAN.
M. Graniczny, Mizerski W.: Katastrofy przyrodnicze, Warszawa 2007.
Największe katastrofy ekologiczne na świecie, [on-line] http://zapytaj.onet.pl/Category/006,010/2,20360557,Najwieksze_katastrofy_ekologiczne_na_swiecie.html
Jared M. Diamond, Collapse: How Societies Choose to Fail or Succeed, 2005 Viking Press.
http://www.journals.elsevier.com/international-journal-of-disaster-risk-reduction/
Metody oceny:
Wiedza: Kolokwia z treści wykładów i ćwiczeń, ocena ćwiczeń projektowych, ocena prezentacji pod względem treści. Egzamin pisemny z materiału objętego wykładami
Umiejętności: Ocena poszczególnych zadań projektowych, ocena formalnej strony prezentacji
Kompetencje społeczne: Ocena prezentacji oraz dyskusji
Uwagi: