Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
PSS20268o15Rok / Semestr:
2015/2016 letniNazwa:
Socjologia edukacjiKierunek:
Ogólnouczelniane - przedmioty społeczne i humanistyczneTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
0Punkty ECTS:
1Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
30 / 0 / 0Prowadzący:
dr Anna TutajJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza: Zna terminologię, stosowaną w naukach humanistycznych i społecznych, rozumie jej źródła oraz zastosowania w obrębie pokrewnych dyscyplin naukowych: ma rozszerzoną wiedzę społeczną i humanistyczną.
Umiejętności: Posiada umiejętność poszukiwania, analizy i twórczego wykorzystywania informacji. Potrafi analizować i interpretować zjawiska społeczne. Samodzielnie planuje własną karierę zawodową lub naukową.Kompetencje:
Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie oraz aktualizowania wiedzy. Potrafi współdziałać i pracować w grupie. Potrafi myśleć i działać kreatywnie.Wymagania wstępne:
Ogólna wiedza z zakresu szkoły średniej.Treści kształcenia:
Ideologie wychowania i edukacji. Główne nurty socjologii edukacji. Definicje, zakres i funkcje edukacji. Teorie rozwoju społecznego. Szkoła, nauczyciel, klasa szkolna i uczeń w systemie edukacji. Edukacja we współczesnej Polsce z uwzględnieniem problematyki nierówności. Edukacja – wskaźniki i sposób badania. Aksjologiczne podstawy zawodu nauczyciela. Rodzina jako środowisko wychowawcze wpływające na sukces edukacyjny. Wpływ środowisk wychowawczych na szanse edukacyjne dzieci i młodzieży. Edukacja wobec zmiany społecznej. Edukacja międzykulturowa w wielokulturowym społeczeństwie. Edukacyjne znaczenie procesów społecznych. Repetytorium.Literatura:
Błaszczyk K., Szkoła wobec zmian, Toruń 2007, Wyd. Adam Marszałek.
Karkowska M., Socjologia wychowania, Łódź 2007, Wyd. WSHE.
Meighan R., Socjologia edukacji, Toruń 1993, Wyd. UMK.
Nikitorowicz J., Edukacja regionalna i międzykulturowa, Warszawa 2009, Wyd. UŚ.
Szymański M., Socjologia edukacji, Kraków 2013, Oficyna Wydawnicza Impuls.Metody oceny:
Końcowa ocena z kursu stanowi składową punktacji w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Sumowane są punkty uzyskane ze sprawdzianu pisemnego, aktywności, udziału w dyskusjach, frekwencji oraz wykonania zadań dodatkowych. Wiedza weryfikowana jest podczas sprawdzianu pisemnego. Sprawdzian pisemny zawiera dwa pytania problemowe, umożliwiające ocenę umiejętności. Kompetencje społeczne są oceniane w oparciu o udział w zajęciach i dyskusjach tematycznych, frekwencję oraz wykonanie zadań dodatkowych. Wymagany poziom niezbędny do zaliczenia przedmiotu: 60%Uwagi:
Wykłady, z elementami dyskusji.