Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
AGS10015o15Rok / Semestr:
2015/2016 letniNazwa:
Podstawy uprawy roślinKierunek:
AgrobiznesTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
2Punkty ECTS:
7Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
30 / 30 / 0Prowadzący:
Dr hab. inż. Roman WacławowiczJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza: Student zna czynniki siedliskowe, wskazuje ich wpływ na produkcję roślinną. Mając na uwadze aspekty przyrodnicze i ekonomiczne wie jakie są możliwości sterowania czynnikami siedliska. Ma wiedzę dotyczącą uprawy roli, wie jakie są sposoby jej upraszczania i jakie są tego konsekwencje gospodarcze. Wykazuje się znajomością wymagań siedliskowych roślin uprawnych. Potrafi scharakteryzować rolę płodozmianu w integrowanej produkcji roślinnej. Wie, które zabiegi agrotechniczne rekompensują uproszczenia w uprawie roli i zaniechanie poprawnego płodozmianu. Zna zasady obowiązujące w rolnictwie ekologicznym.
Umiejętności: Student potrafi rozpoznać materiał siewny roślin uprawnych i ocenić jego wartość. Umie zaprojektować zabiegi agrotechniczne w klasycznym i uproszczonym systemie uprawy. Potrafi zidentyfikować rośliny uprawne w różnych fazach rozwojowych. Dokonuje wyboru technologii uprawy roślin w zależności od warunków glebowo-klimatycznych i ekonomicznych. Przestrzega zasad dobrej praktyki rolniczej. Kompetencje:
Kompetencje społeczne: Rozumie zjawiska zachodzące w agroekosystemie. Potrafi pracować w zespole. Docenia konieczność samokształcenia i potrzebę dokształcania. Przestrzega zasad BHP podczas prac laboratoryjnych i demonstracji polowych. Dba o powierzony sprzęt. Wymagania wstępne:
biologia, gleboznawstwo, agrometeorologiaTreści kształcenia:
Siedlisko roślin uprawnych. Uprawa roli. Uproszczenia w uprawie roli. Rośliny okrywowe i mulcz w polowej produkcji roślinnej. Siew i sadzenie roślin uprawnych. Materiał siewny. Pielęgnacja i zbiór roślin uprawnych. Podstawy zmianowania roślin uprawnych. Monokulturowa uprawa roślin. Choroby płodozmianowe. Integrowana produkcja roślina. Dobra praktyka rolnicza. Rolnictwo ekologiczne.Literatura:
Ogólna uprawa roli i roślin, Świętochowski B., Jabłoński B., Krężel R., Radomska M., PWRiL Warszawa 1996.
Zagadnienia uprawy roli i roślin. Krężel R., Parylak D., Zimny L., AR Wrocław 1999.
Nasionoznawstwo. Młodzianowska D. PWRiL Warszawa 1984.
Metody oceny:
Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: egzamin pisemny + projekt całokształtu uprawy roli w różnych zmianowaniach
Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: Ocena w terenie (rozpoznawanie roślin w różnych fazach rozwojowych, ocena siedliska). Prace w postaci projektów (rozpoznawanie materiału siewnego i jego charakterystyka), obserwacja wykonawstwa,
Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: praca indywidualna i w grupach, dyskusja na zajęciach
Uwagi: