Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
ROSS10186f14Rok / Semestr:
2014/2015 letniNazwa:
Bioróżnorodność w hodowli roślin ogrodniczychKierunek:
OgrodnictwoTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
4Punkty ECTS:
3Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 15 / 0Prowadzący:
Dr hab. inż. Renata GalekJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Student ma wiedzę z zakresu genetyki i biotechnologii w tym procesów genetycznych zachodzących w komórce, organizmie i populacji, zna ogólne zasady hodowli roślin oraz metod biotechnologii stosowanych w produkcji roślinnej. O1_W06
Umiejętności:
wykonuje pod kierunkiem opiekuna naukowego proste zadanie badawcze lub projektowe dotyczące szeroko rozumianego ogrodnictwa, prawidłowo interpretuje rezultaty i wyciąga wnioski (O1 – U08)
Kompetencje:
Student ma świadomość ważności dokształcania i samodoskonalenia w zakresie nowych technologii w ogrodnictwie oraz rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie w celu doskonalenia umiejętności uzyskanych w trakcie studiów. O1_K01
Student ma świadomość znaczenia społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za produkcję płodów ogrodniczych wysokiej jakości, oraz kształtowanie i stan środowiska naturalnego. O1_K03.
Ma świadomość ryzyka i potrafi ocenić skutki społeczne wykonywanej działalności w zakresie szeroko rozumianego ogrodnictwa z uwzględnieniem jego wpływu na środowisko, a także odpowiedzialności za podejmowane decyzje. O1_K04.
Wymagania wstępne:
genetyka, hodowla roślin, biotechnologia roślinTreści kształcenia:
Student zna rolę bioróżnorodności w hodowli roślin oraz podstawowe techniki służące do jej zwiększania. Ma świadomość jej zagrożenia. Ma rozszerzoną wiedzę na temat jej ochrony oraz metod służących do jej oceny. Zna różne sposoby rozmnażania roślin, mechanizmy genetyczne, fizjologię kwitnienia i tworzenia nasion w aspekcie kojarzenia roślin oraz produkcji nasiennej. Rozumie wpływ środowiska na rozmnażanie roślin i ich produktywność. Ma wiadomości z zakresu roli mutacji w ewolucji i ulepszaniu roślin. Zna podstawowe reakcje roślin na stresy abiotyczne i biotyczne. Zna podstawowe techniki oceny reakcji roślin na stresy abiotyczne i biotyczne. Umie zdefiniować zagrożenia dla bioróżnorodności.Literatura:
„Hodowla roślin z elementami genetyki i biotechnologii”. (2009). Pod red. Barbary Michalik PWRiL
„Markery molekularne, historia naturalna i ewolucja”. Avise J.C. (2010).Wydawnictwo uniwersytetu Warszawskiego
„Biotechnologia roślin”. 2007, 2009. Pod red S. Malepszy. PWN, Warszawa;
„Podstawy cytogenetyki roślin” Rogalska S., Małuszyńska J., Olszewska M. (2005). PWN, Warszawa;
Metody oceny:
Wiedza: Zaliczenie ocena na podstawie pracy kontrolnej obejmującej wybrane treści wykładu i ćwiczeń. Zasób wiedzy do zaliczenia 60%.
Umiejętności: Ocena realizacji wykonania pracy kontrolnej
Kompetencje społeczne: praca indywidualna i w grupach, postawa na wykładach i zaliczeniu
Uwagi: