Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
OŹES10139o15Rok / Semestr:
2015/2016 zimowyNazwa:
MeteorologiaKierunek:
Odnawialne Źródła Energii i Gospodarka OdpadamiTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
1Punkty ECTS:
2Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 0 / 0Prowadzący:
Dr hab. inż. Andrzej Żyromski prof. nadzw.Język:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Student zna procesy fizyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej i na jej styku z powierzchnią terenu. Posiada wiedzę na temat możliwości pozyskiwania energii solarnej Słońca, termiki gleby oraz energii wiatru. Ma wiedzę o metodach pozyskiwania informacji dotyczących obserwacji meteorologicznych oraz wiedzę dotyczącą głównych cech klimatu Europy i Polski.
Umiejętności:
Student umie samodzielnie określić przydatność danych meteorologicznych do oceny warunków pogodowych i zjawisk zachodzących w środowisku. Umie wykorzystać dane meteorologiczne do celów projektowania oraz rejonizacji upraw roślin energetycznych.
Kompetencje:
-Wymagania wstępne:
Przedmioty poprzedzające: Podstawy Fizyki, biologii i ekologii.Treści kształcenia:
Zakres i zadania meteorologii. Bilans promieniowania słonecznego. Moc promieniowania słonecznego docierającego do zewnętrznej powierzchni atmosfery. Zasoby energii słonecznej w Polsce. Bilans cieplny powierzchni czynnej. Wymiana cieplna pomiędzy powierzchnią czynną i głębszymi warstwami gleby. Dobowy i roczny przebieg temperatury gleby. Wielkości fizyczne charakteryzujące temperaturę i wilgotność powietrza. Efekt cieplarniany. Przemiany fazowe wody – kondensacja i parowanie. Opady i osady atmosferyczne. Mechanizmy ruchów powietrza, wiatry gradientowe i lokalne. Układy ciśnienia i fronty baryczne. Zmiany prędkości wiatru w przygruntowej warstwie powietrza. Zjawiska pogodowe w wyżach i niżach. Prognozy pogody. Metody pomiaru i interpretacji prędkości i kierunku wiatru. Rozkłady przestrzenne i potencjalne możliwości wykorzystania energii wiatru. Czynniki klimatotwórcze. Klimat Europy i Polski. Przyczyny następstwa i konsekwencje zmian klimatu w makro i mikro skali. Scenariusze zmian klimatu w skali globalnej i lokalnej. Podstawy rejonizacji klimatycznej.Literatura:
1. S. Bac., Cz. Koźmiński., M. Rojek – Agrometeorologia. PWN, wyd. II, 1998 (dostępne w bibliotece AR); podręcznik podstawowy.
2. M. Rojek., A. Żyromski: Agrometeorologia i klimatologia, Wyd. AR Wrocław, wyd. III skrypt nr 457, 2000 lub 492, 2004 ( dostępne w bibliotece i punktach sprzedaży na terenie Uczelni).
3. Rup K.: Procesy przenoszenia zanieczyszczeń w środowisku naturalnym. Wyd Naukowo – Techniczne, Warszawa 2006.
4. Zarzycki R., Imbierowicz M., Stelmachowski M.: Wprowadzenie do inżynierii i ochrony środowiska cz. 1 i 2, Wydaw. Nauk.-Tech., Warszawa 2007.
Metody oceny:
Sprawdzian pisemny lub testowy z wiedzy zdobytej w trakcie wykładów.Uwagi: