Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RSSS10359o16Rok / Semestr:
2016/2017 zimowyNazwa:
Fizyka 1Kierunek:
Ochrona ŚrodowiskaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
1Punkty ECTS:
4Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 15 / 0Prowadzący:
prof. dr hab. Janina GabrielskaJęzyk:
polski / angielskiEfekty kształcenia:
Wiedza: Student nabywa teoretyczne i praktyczne wiadomości ogólne dotyczące rozpoznawania zjawisk i procesów fizycznych zachodzących w mikro- i makroświecie. Wyjaśnia funkcjonowanie praw fizyki w genezie zjawisk występujących w środowisku. Kojarzy i opisuje stosowanie wiedzy fizycznej w technice i życiu codziennym. Ocenia skutki działania praw fizyki w przyrodzie.
Umiejętności: Student nabywa umiejętność wykonania obliczeń podstawowych wielkości. Posiada zdolność wyszukania i wykorzystania różnych metod obliczeniowych. Dokonuje badań laboratoryjnych, opracowań wielkości fizycznych oraz analizy uzyskanych wyników.
Kompetencje:
Kompetencje społeczne: Student wykazuje zrozumienie zjawisk fizycznych zachodzących w przyrodzie i życiu codziennym. Organizuje i prowadzi badania w zespole. Przestrzega zasad bezpieczeństwa w trakcie wykonywania pomiarów laboratoryjnych. Wykazuje odpowiedzialność za powierzony mu sprzęt laboratoryjny. Docenia konieczność samodoskonalenia i dokształcania. Wymagania wstępne:
matematykaTreści kształcenia:
Wiedza z zakresu mechaniki klasycznej, elementów hydromechaniki, grawitacji, optyki falowej i geometrycznej, zjawisk falowych (w tym akustyki i fal elektromagnetycznych), termodynamiki, układów drgających, elektrycznych i magnetycznych właściwości materii, elementów fizyki jądrowej oraz zjawiska promieniotwórczości.Literatura:
podstawowa:
- Halliday D, Resnick R., Walker J ”Podstawy fizyki”, PWN, 2003
- Jezierski K, Kołodka B, Sierański K. Fizyka cz. I. Repetytorium. Skrypt do zajęć z fizyki dla studentów I roku Politechniki Wrocławskiej.
- Kleszczyńska H., Kilian M., Kuczera J. Laboratorium fizyki, biofizyki i agrofizyki, Wyd. U.P. Wrocław 2009
uzupełniająca:
- Skorko M., „Fizyka”, WNT, 1990
- Bobrowski Cz. „Fizyka” (kurs podstawowy), WNT, 1995
- Przestalski S.: Elementy fizyki, biofizyki i agrofizyki, Wyd. U. Wr. 2001
- Jędrzejewski J,. Kruczek A. Kujawski W. Zbiór zadań z fizyki
Metody oceny:
Wiedza: Odpowiedzi ustne, kolokwia na ćwiczeniach, egzamin pisemny.
Umiejętności: Ocena metody i sposobu rozwiązywania zadań. Ocena prezentacji opisu zjawiska i metody wyznaczenia wielkości fizycznej. Ocena sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjnych.
Kompetencje: Ocena efektów pracy w zespole. Ocena poprawności wyciągniętych wniosków z badań. Ocena oszacowania niepewności pomiaru.
Uwagi:
Ćwiczenia: rachunkowe 15h, laboratoryjne 30h