Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
IAS20087o16Rok / Semestr:
2016/2017 zimowyNazwa:
Socjologia i psychologia środowiskowaKierunek:
Architektura KrajobrazuTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
2Punkty ECTS:
5Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
30 / 30 / 0Prowadzący:
dr hab. inż. arch. Aleksandra LisJęzyk:
polski / angielskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
- potrafić określić i rozumie związki pomiędzy sposobem zagospodarowania przestrzeni a potrzebami psychicznymi człowieka i jego zachowaniami,
- ma podstawową wiedzę teoretyczną z dziedziny psychologii środowiskowej w zakresie powiązanym z architekturą krajobrazu,
- zna podstawowe metody i techniki badań w naukach społecznych.
Umiejętności:
- analizuje cechy przestrzeni uwzględniając zachowania i reakcje ludzi w różnych aspektach,
- formułuje problemy projektowe na podstawie analiz i diagnozy problemów z dziedziny psychologii środowiskowej,
- potrafi zastosować wiedzę dotyczącą procesów psychologicznych kierujących zachowaniami i emocjami ludzi w programowaniu i projektowaniu przestrzeni.
Kompetencje:
Kompetencje społeczne (postawy):
jest świadomy roli użytkownika w procesie projektowania, realizacji i użytkowania przestrzeni, rozumie ważność partycypacji społecznej w procesie projektowania i jest gotowy do współpracy z odbiorcami projektu na każdym etapie jego tworzenia
Wymagania wstępne:
brakTreści kształcenia:
Psychologia środowiskowa jako nauka (cel i przedmiot badań, historia dyscypliny, podstawowe teorie i definicje). Teorie miejsca. Zachowania jako jednostka analizy w projektowaniu. Percepcja środowiskowa. Teorie behawioralne i ich wykorzystanie w projektowaniu. Przestrzeń osobista. Dystanse. Prywatność. Terytorialność (społeczna i fizyczna definicja terytoriów, zachowania terytorialne, elementy funkcjonowania terytorialnego). Społeczne interakcje. Kształtowanie się więzi. Zasada ekspozycji, bliskość. Cechy przestrzeni interakcyjnej. Procesy emocjonalne. Środowisko jako zespół bodźców i znaków. Siła oddziaływania, jakość bodźców i znaków i ich wpływ na reakcję emocjonalną użytkownika przestrzeni.. Zasady kompozycji przestrzeni w ujęciu psychologicznym. Teorie skutków zakłóceń. Teoria poziomu adaptacji. Teoria postaci. Rola różnorodności i spójności form kompozycyjnych w odbiorze środowiska. Mapy poznawcze i ewaluatywne. Bezpieczeństwo przestrzeni publicznej. Zapobieganie przestępczości poprzez projektowanie środowiskowe. Zachowania turystyczne. Geoekologia turystyki i wypoczynku. Psychologia turystyki.Literatura:
Alexander Ch., i in. 1977: A Pattern Language: Towns, Buildings, Construction. New York : Oxford University Press (wydanie polskie - Alexander Ch., 2008, Język wzorców, Gdańsk: GWP).
Bell P.A., Greene Th.C., Fisher J.D., Baum A., 2004: Psychologia środowiskowa. Gdańsk: Gdańskie Wyd. Psycholog.
Bańka A., 2004: Społeczna psychologia środowiskowa, Seria Wykłady z Psychologii, t.9, Warszawa: Wyd. Nauk. SCHOLAR.
Bańka A., 1983: Behawioralne podstawy projektowania architektonicznego, Poznań
Bańka A., 1985: Psychologiczna struktura projektowa środowiska - Studium przestrzeni architektonicznej, Poznań
Bechtel R. B., Churchman A. (red.), 2002: Handbook of Environmental Psychology. Wiley
Lis A., 2004: Struktura relacji pomiędzy człowiekiem a parkiem i ogrodem miejskim w procesie rekreacji. Wrocław: Oficyna Wyd. PWr.
Lis. A., 2011: Struktura przestrzenna i społeczna terenów rekreacyjnych w osiedlach mieszkaniowych Wrocławia z lat 70. i 80. ubiegłego stulecia. Wrocław: Wyd. UP we Wrocławiu.
Gifford R., 1987: Environmental Psychology: Principles and Practice. Allyn & Bacon.
Metody oceny:
zaliczenie pięciu ćwiczeń, kolokwium.Uwagi: