ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: NBSS10030o16
Rok / Semestr: 2016/2017 zimowy
Nazwa: Chemia ogólna i nieorganiczna
Kierunek: Biotechnologia
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 12
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 45 / 56 / 0
Prowadzący: dr Alina Świzdor
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza Student po zakończeniu kursu definiuje podstawowe zagadnienia chemii ogólnej i nieorganicznej, stosuje poprawną terminologię chemiczną. Rozpoznaje ogólne właściwości pierwiastków, w oparciu o położenie w układzie okresowym, charakteryzuje związki zgodnie z generalną klasyfikacją (elektrolity, nieelektrolity, elektrolity słabe, elektrolity mocne). Zna zasadę rozróżnia poszczególnych, wybranych jonów i podstawę wyznaczenia zawartości oznaczanego składnika na podstawie przeprowadzonej analizy. Umiejętności: Student potrafi wykonywać samodzielnie oznaczenia jakościowe i ilościowe, dobierać i wykorzystywać odpowiedni sprzęt laboratoryjny. Student zna i przestrzega obowiązujące w laboratorium chemicznym zasady pracy, opracowuje i interpretuje uzyskane w przeprowadzonych doświadczeniach wyniki. Kompetencje społeczne (postawy) Student postępuje zgodnie z instrukcjami, przestrzega zasad bezpieczeństwa pracy w laboratorium chemicznym. Ma świadomość zagrożeń związanych z używaniem odczynników chemicznych dla siebie i współćwiczących z nim osób. Dba o powierzony sprzęt i jest zorientowany, że nie jest jego jedynym użytkownikiem, równocześnie współpracuje z grupą w zakresie wspólnych zadań.

Kompetencje: Po ukończeniu kursu student potrafi rozwiązywać problemy z zakresu podstawowych praw chemicznych, analizy chemicznej i obliczeń rachunkowych w tym zakresie.

Wymagania wstępne: Podstawy chemii

Treści kształcenia: Budowa atomu, okresowość właściwości pierwiastków. Wiązania chemiczne, reakcje utlenienia i redukcji. Kinetyka, kataliza. . Roztwory: równowagi w wodnych roztworach elektrolitów, dysocjacja, kwasy i zasady, amfotery, pH, własności buforów, rozpuszczalność. Związki koordynacyjne. Podstawy analizy ilościowej i jakościowej. Obliczenia chemiczne.

Literatura: Bielański A.: Podstawy chemii nieorganicznej. PWN, 1987. 2. Pajdowski L.: Chemia ogólna, PWNT, 1996. 3. Murphy B., Murphy C., Hathaway B.: Basic Principles of Inorganic Chemistry, The Royal Society of chemistry, UK, 1998. 4. Segal B. G.: Chemistry experiment and Theory, John Wiley 5. Kołek T., Osipowicz B.: Chemia ogólna z elementami chemii analitycznej” wyd. UP Wrocław 2011

Metody oceny: Zaliczenie ćwiczeń laboratoryjnych, sprawozdania z wykonanych doświadczeń, kolokwia, egzamin pisemny.

Uwagi: