Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RRSS20130f16Rok / Semestr:
2016/2017 zimowyNazwa:
Zastosowanie kultur in vitro w uprawie i hodowli roślinKierunek:
RolnictwoTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
2Punkty ECTS:
4Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
dr hab. Reanta GalekJęzyk:
polski / angielskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Posiada wiedzę dotyczącą osiągnięć roślinnych kultur in vitro i ich zastosowań w „zielonej biotechnologii”. Potrafi wyjaśnić procesy somatycznej embriogenezy. Rozumie korzyści płynące z wykorzystania roślinnych kultur in vitro do masowego mnożenia cennych materiałów roślin uprawnych, uwalniania ich od patogenów, selekcji na stresy abiotyczne, otrzymywania nowej zmienności na drodze indukowania mutacji, zachowania germplazmy. Rozumie potrzebę wykorzystania kultur in vitro stosowaną do otrzymywania haploidów i linii podwojonych haploidów w przyśpieszeniu procesu hodowlanego. Ma poszerzaną wiedzę w zakresie wykorzystania tych technik do uzyskiwania odmian GM i rozumie konieczność ochrony bioróżnorodności i agroekosystemów.
Umiejętności:
Student potrafi ocenić przydatność i wybrać odpowiednią technikę in vitro do mikrorozmnażania czy też homozygotyzacji materialów. Posiada umiejętność zaplanowania i przeprowadzenia eksperymentu zmierzającego do opracowania wydajnej metody regeneracji oraz efektywnej inicjacji kultur i ich dalszego prowadzenia aż do aklimatyzacji.
Kompetencje:
Student ma świadomość stosowania metod z zakresu technik roślinnych kultur in vitro i rozumie procesy, które zachodzą na poszczególnych etapach rozwoju roślin. Pracując w laboratorium jest w pełni odpowiedzialny za powierzony mu sprzęt. Rozumie i przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także nabywa umiejętności pracy w zespole. Ma świadomość potrzeby samokształcenia i dalszego doskonalenia pod względem poszerzania wiedzy i zdobywania umiejętności doskonalenia metod skracających okres otrzymywania odmian roślin uprawnych i ich masowego mnożenia posługując się technikami in vitro.Wymagania wstępne:
Botanika, biochemia, genetyka i hodowla roślin.Treści kształcenia:
W ramach prowadzonego przedmiotu zostaną studentom przedstawione praktyczne i badawcze wykorzystania różnych technik z zakresu roślinnych kultur tkankowych. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na korzyści płynące z zastosowania tych metod w hodowli roślin (uproszczenie i przyspieszenie selekcji,) i masowej produkcji zdrowego materiału roślinnego. Poznanie sposobów otrzymywania w warunkach in vitro nowych odmian na drodze indukowanych i spontanicznych mutacji, fuzji protoplastów, oraz transgenezy. Zostaną również przedstawione mechanizmy somatycznej embriogenezy i wykorzystanie technik in vitro do przechowywania germplazmy – w warunkach spowolnionego wzrostu i przy pomocy krioprezerwacji. Literatura:
Biotechnologia roślin. 2007. Pod red. S. Malepszego. PWN, Warszawa;
Komórki roślinne w warunkach stresu. Tom II. Komórki in vitro. Pod red. A. Woźnego i K. Przybył. Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań, 2004;
Podstawy cytogenetyki roślin. Rogalska S., Małuszyńska J., Olszewska M. PWN, Warszawa 2005;
Hodowla roślin z elementami genetyki i biotechnologii. 2009. Pod red. Barbary Michalik. PWRiL; Metody oceny:
Wymagane zaliczenie ćwiczeń – kolokwium-test, sprawozdania z ćwiczeń, praca kontrolna.Uwagi: