Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RTSS10212f16Rok / Semestr:
2016/2017 zimowyNazwa:
Technologia przetwórstwa surowca drzewnegoKierunek:
Technika Rolnicza i LeśnaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
5Punkty ECTS:
2Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 15 / 0Prowadzący:
dr inż. Gabriel Czachor Język:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Student nabywa teoretyczne i praktyczne wiadomości w zakresie budowy drewna, procesów jego przetwarzania, przydatność użytkowej wybranych gatunków drewna i materiałów drewnopochodnych. Poznaje metody produkcji sortymentów wyrobów drewnopochodnych o przeznaczeniu konstrukcyjnym oraz linie technologiczne do produkcji brykietów i pelletów.
Umiejętności:
Student potrafi dokonać werykacji jakości surowca, zaprojektować proces technologiczny jego przetwarzania oraz określić zakres wykorzystania. Potrafi również wyznaczać podstawowe parametry wytrzymałościowe oraz oszacować koszty wytwarzania konkretnego wyrobu i na tej podstawie określić jego przydatność do wykorzystania konstrukcyjnego. Umie ocenić wpływ stosowanych technologii przerobu surowca na środowisko naturalne.
Kompetencje:
Student posiada świadomość wpływu racjonalnego wykorzystania surowca drzewnego i odpadów poprodukcyjnych na ochronę środowiska przyrodniczego. Rozumie, że coraz szersze wykorzystywanie nowych materiałów i technologii ich wytwarzania wymusza potrzebę systematycznego dokształcania.Wymagania wstępne:
Botanika, podstawowa wiedza o materiałach Treści kształcenia:
Zasoby surowca drzewnego, stan aktualny i prognozy. Struktura zapotrzebowania. Klasyfikacja drewna: gatunkowa, sortymentowa i jakościowa. Kompozyty typu LVL, MDF, PSL. Makroskopowa i mikroskopowa budowa drewna i materiałów drewnopochodnych, ich właściwości fizyczne, chemiczne i mechaniczne. Technologiczne i ekonomiczne aspekty przetwórstwa surowca drzewnego. Literatura:
1. Nauka o drewnie, Krzysik F. PWN, Warszawa 1975.
2. Kleje i klejenie drewna, Zenkteler M. Akademia Rolnicza,
Poznań 1996.
3. Suszenie drewna w suszarkach, Glijer L. Fundacja Rozwój
SGGW, Warszawa 1995.Metody oceny:
Wiedza: kolokwium na ćwiczeniach
Umiejętności: ocena umiejętności realizacji prac nakreślonych w laboratorium
Kompetencje społeczne: ocena efektów pracy indywidualnej i w zespole, dyskusja na zajęciach
Uwagi: