Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
BHS10242o16Rok / Semestr:
2016/2017 zimowyNazwa:
Produkcja RoślinnaKierunek:
ZootechnikaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
3Punkty ECTS:
3Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
prof. dr hab. Leszek KordasJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Student posiada wiedzę teoretyczną z zakresu procesów glebotwórczych i praktyczne umiejętności umożliwiające planowanie i wykonywanie zabiegów uprawowych w poszczególnych grupach roślin w zależności od warunków glebowych i klimatycznych. Poznaje związki między wykonywaniem poszczególnych zabiegów uprawowych a właściwościami gleby oraz nabywa umiejętność ich kształtowania w zależności od potrzeb rośliny uprawnej. Zbiera wiadomości dotyczące zasad właściwej uprawy roli i następstwa roślin oraz konstrukcji płodozmianów. (BH1_W07, BH1_W13, BH_W14, BH1_W16)
Wiedza:
Student nabywa umiejętność opracowywania kart technologicznych dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych. Rozróżnia rośliny w różnych fazach rozwojowych, umie zaplanować właściwą technologię uprawy roli, siewu, pielęgnowania oraz zbioru roślin uprawnych do panujących warunków siedliskowych. Posiada zdolność poprawnego konstruowania płodozmianów ze szczególnym uwzględnieniem aspektów technicznych i energetycznych. Student może w pełni samodzielne kierować procesami polowej produkcji roślinnej. (BH1_U01, BH1_U02, BH_U04)Kompetencje:
Student wykazuje zrozumienie zjawisk zachodzących między czynnikami siedliska a rośliną uprawną. Organizuje i prowadzi badania w zespole. Docenia konieczność samodoskonalenia i potrzebę dokształcania. Ocenia i wyjaśnia oddziaływanie różnej uprawy i następstwa roślin zarówno na ilość jak i na jakość plonu. Przestrzega zasady higieny i bezpieczeństwa w trakcie wykonywania zabiegów uprawowych. Wykazuje odpowiedzialność za powierzony sprzęt. (BH1_K01, BH_K02, BH_K09)Wymagania wstępne:
Botanika, fizyka, oraz wybrane elementy przedmiotów z zakresu ochrony środowiska.Treści kształcenia:
Wiedza z zakresu powstawania i budowy gleby, środowiska roślin uprawnych, sposobów uprawy roli, ograniczania zachwaszczenia i konstruowania płodozmianów.Literatura:
1. Gorlach E., Mazur T: Chemia rolna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001;
2. Jasińska Z., Kotecki A.: Szczegółowa uprawa roślin. T1, T2, Wydawnictwo AR we Wrocławiu, 2003;
3. Krężel R., Parylak D., Zimny L.: Zagadnienia uprawy roli i roślin, Wydawnictwo AR we Wrocławiu, 1999;
4. Grzegorczyk S., Benedycki S., 2001: Łąkoznawstwo. Wyd. UWM Olsztyn 2001;
5. Świętochowski B., Jabłoński B., Radomska M., Krężel R.: Ogólna uprawa roli i roślin. PWRiL 1996.Metody oceny:
Metody oceny ćwiczeń : Systematyczne (1–2 razy w miesiącu) kolokwia na ocenę, bieżąca ocena (na podstawie ustnych wypowiedzi) postępów w nauce i aktywności. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa; student może mieć tylko jedną nieusprawiedliwioną nieobecność. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej student jest zobowiązany do zaliczenia odpowiedniej części materiału. Zaliczenie ćwiczeń na podstawie średniej ocen.
Studentów posiadających zaliczenie ćwiczeń obowiązuje pisemny egzamin testowy w sesji egzaminacyjnej, minimalny zasób wiedzy do zaliczenia: 60%, czas trwania egzaminu: 90 minut. Uwagi: