ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RIPS20114o16
Rok / Semestr: 2016/2017 zimowy
Nazwa: Projektowanie systemów i linii produkcyjnych II
Kierunek: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: Dr hab. inż. Franciszek Molendowski, Dr inż. Jan Bernat
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Z zakresu procesów technologicznych i projektowania linii produkcyjnych przetwórni rolno-spożywczej do produkcji przetworów z surowców roślinnych i zwierzęcych, projektowania zapotrzebowania na surowce do produkcji i zdolności produkcyjnych linii przetwórczych oraz inżynierii przechowalnictwa, wiedzę o trendach rozwojowych z zakresu inżynierii produkcji, optymalizacji przebiegu procesów produkcyjnych, zna zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości w przetwórstwie, Umiejętności: Projektowanie linii produkcyjnych przetwórni surowca roślinnego i zwierzęcego, nakładów inwestycyjnych i pracy oraz zapotrzebowania na surowiec dla realizacji produkcji linii przetwórstwa spożywczego, umiejętność wyszukiwania, planowania i realizacji przedsięwzięć z zakresu linii do produkcji przetworów z surowców roślinnych oraz zwierzęcych, nadzorowania istniejących linii produkcyjnych i systemów eksploatacyjnych, umiejętność doboru systemów automatyzacji i robotyzacji linii produkcyjnych do przetwórstwa.

Kompetencje: Ma świadomość: ważności linii produkcyjnych przetwórni rolno-spożywczej dla uzyskania jakości produktu w procesach przetwarzania, odpowiedzialności związanej z wdrożeniem w praktyce do realizacji opracowanego projektu linii przetwórstwa produktów rolniczych, rozumie znaczenie dokształcania i samodoskonalenia zakresie optymalizacji linii produkcyjnych przetwórstwa surowców roślinnych i zwierzęcych, ma świadomość ryzyka i potrafi ocenić skutki społeczne produkcji wykonywanej przy zastosowaniu linii przetwórstwa spożywczego.

Wymagania wstępne: Podstawy zarządzania oraz organizacji.

Treści kształcenia: Linie produkcyjne i środki techniczne do przetwórstwa rolno-spożywczego, projektowanie wyposażenia linii przetwórni rolno-spożywczej, ocena innowacyjności technologii przetwórstwa, projekt procesu inwestycyjnego linii przetwórni, zapotrzebowanie na surowiec dla przetwórni, planowanie działalności gospodarczej w przetwórstwie rolno-spożywczym.

Literatura: Karpiński T.: Inżynieria produkcji, WNT W-a 2004 Kubiński W: Inżynieria i technologia produkcji, AGH Kraków 2008 Werpachowski W: Podstawy zarządzania w przedsiębiorstwie, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej 2011 Bitkowska A. i inni: Zarządzanie procesami w przedsiębiorstwie, DIFIN Warszawa 2011

Metody oceny: Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: egzamin pisemny. Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: umiejętności wykonania projektu systemu i linii produkcyjnej przetwórni rolno-spożywczej oraz urządzeń do przetwórstwa. Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: praca indywidualna i w grupach, dyskusja na zajęciach na temat uzyskiwanych efektów z linii produkcyjnych do przetworzenia surowca rolniczego. Obowiązkowe zaliczenie ćwiczeń na podstawie bieżących realizacji prac projektowych oraz pisemne po semestrze 3. Minimalny zasób wiedzy do zaliczenia – 65%.

Uwagi: