ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BŻS10047o16
Rok / Semestr: 2016/2017 zimowy
Nazwa: Żywienie Człowieka
Kierunek: Bezpieczeństwo Żywności
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 5
Punkty ECTS: 5
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 30 / 0
Prowadzący: dr hab. Monika Bronkowska
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: zna podstawowe pojęcia z zakresu żywienia człowieka, charakteryzuje różne grupy składników odżywczych i nieodżywczych występujących w produktach spożywczych, zna i tłumaczy skutki zdrowotne nieprawidłowego odżywiania, objaśnia podstawowe zasady racjonalnego żywienia, zna i wyjaśnia przyczyny nieracjonalnego odżywiania, wskazuje błędy w odżywianiu, umie zdefiniować i zidentyfikować czynniki wpływające na stan odżywienia organizmu, umie zaproponować i podsumować zalecenia żywieniowe w zależności od wieku, płci, stanu fizjologicznego i aktywności fizycznej, wskazuje odpowiednie normy żywienia dla różnych grup w populacji, zna podstawowe metody oceny sposobu żywienia i stanu odżywienia. Umiejętności: obsługuje prawidłowo wyposażenie laboratorium analizy żywności i zna specyfikę pracy z próbkami produktów spożywczych, ma opanowane podstawowe metody oznaczania zawartości podstawowych składników odżywczych w produktach spożywczych, oblicza wartość energetyczną i odżywczą produktów spożywczych i całodziennych racji pokarmowych ludzi zdrowych i chorych, umie ocenić i zaplanować prawidłowy całodzienny jadłospis zgodny z zasadami profilaktyki schorzeń cywilizacyjnych, obsługuje wybrane żywieniowe programy obliczeniowe.

Kompetencje: Rozumie skutki zdrowotne nieprawidłowej podaży energii i niezbędnych składników odżywczych, ma świadomość konieczności szerzenia wiedzy o prawidłowym odżywianiu w swoim i innych środowiskach społeczeństwa, ma świadomość odpowiedzialności za powierzony sprzęt i zadania wspólnie realizowane w zespole, rozumie ważność przestrzegania zasad BHP przy wykonywaniu analiz w laboratorium chemicznym oraz przy produkcji żywności.

Wymagania wstępne: Chemia organiczna z elementami chemii nieorganicznej, biochemia, podstawy anatomii człowieka, technologia surowców zwierzęcych i roslinnych

Treści kształcenia: Podstawowe wiadomości o składnikach odżywczych i nieodżywczych występujących w produktach spożywczych: budowa, metabolizm, zapotrzebowanie człowieka, źródła pokarmowe składnika odżywczego. Charakterystyka żywieniowa podstawowych grup produktów spożywczych. Zapotrzebowanie na energię, bilans energii, przyczyny otyłości i niedożywienia, zalecenia leczenia dietetycznego. Zalecenia prawidłowego żywienia w zależności od wieku, płci, stanu fizjologicznego i aktywności fizycznej, piramida prawidłowego żywienia, normy żywienia, błędy w odżywianiu i ich konsekwencje zdrowotne. Stan odżywienia organizmu i metody jego oceny. Charakterystyka i zastosowanie różnych diet w wybranych schorzeniach: choroby układu sercowo-naczyniowego na tle miażdżycy, nadciśnienie, cukrzyca.

Literatura: 1. Gawęcki J. (red.): Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. PWN Warszawa 2005 2. Gawęcki J., Hasik J. (red.): Żywienie człowieka zdrowego i chorego. PWN 2005 3. Gertig H., Przysławski J.: Bromatologia. Zarys nauki o żywności i żywieniu. PZWL 2006 4. Biernat J. (red.): Podstawy nauki o żywieniu człowieka. Wyd. UP Wrocław 2009

Metody oceny: Zaliczenie ćwiczeń: systematyczne pisemne sprawdziany na ocenę oraz bieżąca ocena na podstawie ustnych wypowiedzi przy zaliczaniu sprawozdania z wykonania zadania, postępów w nauce i aktywności, zaliczenie uzyskuje się na podstawie średniej ocen pozytywnych uzyskanych za poszczególne zadania, niezaliczone zadania muszą być ponownie wykonywane aż do zaliczenia. Zaliczenie przedmiotu: studentów posiadających zaliczenie ćwiczeń obowiązuje egzamin pisemny.

Uwagi: