Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
BŻS10050o16Rok / Semestr:
2016/2017 zimowyNazwa:
Technologia ZbóżKierunek:
Bezpieczeństwo ŻywnościTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
5Punkty ECTS:
4Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
dr inż. Radosław SpychajJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza: Ma ogólną wiedzę o surowcach oraz produktach pochodzenia zbożowego; Wykazuje znajomość technologii produkcji i przetwarzania surowców i produktów młynarskich, piekarskich oraz makaronowych; Zna technologiczne procesy wytwarzania żywności pochodzenia zbożowego; Ma ogólną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa procesów wytwarzania produktów zbożowych na wszystkich etapach; Ma podstawową wiedzę na temat stanu i czynników determinujących funkcjonowanie i rozwój obszarów wiejskich pod kątem produkcji żywności na wszystkich poziomach; Zna ogólne zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości związanej z wytwarzaniem żywności na wszystkich poziomach.
Umiejętności: Posiada umiejętność wyszukiwania, zrozumienia, analizy i wykorzystywania potrzebnych informacji pochodzących z dokumentacji hodowlanej, agrotechnicznej, technologicznej; Wykonuje pod kierunkiem opiekuna proste zadanie badawcze lub projektowe dotyczące szeroko rozumianego rolnictwa i prawidłowo interpretuje rezultaty i wyciąga wnioski; Analizuje zagrożenia i wskazuje krytyczne punkty kontrolne na poszczególnych etapach przetwarzania zbóż; Wykorzystuje metody analizy i oceny surowców i produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz pasz; Potrafi obliczać wartość pokarmową produktów spożywczych; Analizuje i interpretuje wyniki analizy żywności; Wykazuje się znajomością punktów krytycznych w technologii wytwarzania żywności oraz umiejętnością eliminacji problemów i zagrożeń w nich zaistniałych; Potrafi ingerować w procesy wytwarzania żywności na każdym etapie dobierając adekwatne metody.Kompetencje:
Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie; Ma świadomość konieczności rozwijania umiejętności zawodowych i uzupełniania wiedzy zawodowej o aktualne informacje z zakresu bezpieczeństwa żywności; Potrafi pracować w grupie, przyjmując w niej różne role, zwłaszcza przy rozwiązywaniu procesów technologicznych; Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z oceną bezpieczeństwa żywności.
Ma świadomość odpowiedzialności za skutki nieprawidłowo prowadzonej technologii wytwarzania żywności [BZ_K06]
Potrafi w sposób przemyślany i świadomie podjąć działania zabezpieczające kolejne etapy produkcji żywności w zgodzie z jej bezpieczeństwem i ochroną środowiska [BZ_K09]
Ma świadomość ryzyka i potrafi ocenić skutki wykonywanej działalności w zakresie szeroko rozumianego rolnictwa, środowiska rolniczego i bezpieczeństwa żywności [BZ_K10]
Zna wagę i skutki błędów w procesie wytwarzania żywności [BZ_K11]
Student uzyskujący zaliczenie z kursu zna kryteria klasyfikacji surowca zbożowego oraz możliwości jego wykorzystania w przetwórstwie. Potrafi dobrać właściwe parametry produkcji, umie ocenić jakość uzyskanych produkt końcowy oraz określić przyczyny zaistniałych wad.Wymagania wstępne:
Chemia, biochemia, mikrobiologia, maszynoznawstwo przemysłu spożywczego, ogólna technologia żywnościTreści kształcenia:
Znaczenie gospodarcze zbóż oraz charakterystyka roślin zbożowych. Budowa i skład chemiczny ziarna. Właściwości masy ziarna. Jakość ziarna i jego przetworów oraz metody oceny wartości technologicznej surowca zbożowego. Technologia produkcji maki, kasz, płatków makaronów oraz zmodyfikowanych przetworów zbożowo-mącznych. Surowce wykorzystywane w przemyśle piekarskim. Przygotowanie ciasta i wypiek różnych asortymentów pieczywa. Zarys produkcji wyrobów makaronowychLiteratura:
1. Jankowski S. Surowce mączne i kaszowe. WNT, Warszawa, 1988
2. Jankowski S. Zarys technologii młynarstwa i kaszarstwa. WNT, Warszawa, 1981
3. Praca zbiorowa pod red. Z. Ambroziaka.: Piekarstwo i ciastkarstwo. WNT, Warszawa, 1988
4. Praca zbiorowa pod red. T. Jakubczyka i T. Habera.: Analiza zbóż i przetworów zbożowych. Skrypt SGGW-AR, Warszawa, 1983
5. W. Obuchowski, Technologia przemysłowej produkcji makaronów. WAR Poznań 1997
6. Przegląd Zbożowo-MłynarskiMetody oceny:
Zaliczenie ćwiczeń: 2 razy w trakcie trwania kursu pisemne sprawdziany na ocenę, bieżąca ocena (na podstawie sprawozdań) postępów w nauce i aktywności. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa; student może mieć tylko jedną nieusprawiedliwioną nieobecność. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej student jest zobowiązany do zaliczenia odpowiedniej części materiału. Zaliczenie ćwiczeń na podstawie średniej ocen.
Zaliczenie przedmiotu:studentów posiadających zaliczenie ćwiczeń obowiązuje pisemny egzamin w sesji egzaminacyjnej. Egzamin trwa 100 min. Jeśli egzamin nie zostanie zliczony w pierwszym terminie student ma prawo ponownie go zdawać ustnie lub pisemnie w terminie poprawkowym.Uwagi: