ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RSSS20153f17
Rok / Semestr: 2017/2018 zimowy
Nazwa: Gleby organiczne i ich funkcja w środowisku
Kierunek: Ochrona Środowiska
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 3
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: dr hab. Adam Bogacz prof. UP
Język: polski / angielski


Efekty kształcenia: student posiada wiedzę teoretyczną i praktyczna związaną z morfologią i genezą gleb organicznych i ich funkcja w środowisku. Podczas zajęć będą poruszone problemy degradacji gleb organicznych i ich ochrony. Wykłady i praktyczne ćwiczenia będą pomocne w poznaniu przez studentów roli gleby organicznej jako ważnego elementu w środowisku naturalnym.

Kompetencje: Po kursie studenci będą mogli prowadzić projekty i przedsięwzięcia związane z ochroną i zrównoważonym gospodarowaniem na glebach organicznych.

Wymagania wstępne: gleboznawstwo

Treści kształcenia: Geneza i rozmieszczenie gleb organicznych w Polsce i na świecie, ich funkcja w środowisku przyrodniczym, siedliska bagienne i pobagienne, użytkowanie gleb organicznych, degradacja, ochrona torfowisk, regeneracja.

Literatura: Okruszko H., Piaścik H. Gleby hydrogeniczne Wyd. AR Olsztyn 19990, Ilnicki P. 2002: Torfowiska i torf. Wydawnictwo Akademii Rolniczej w Poznaniu. 606s.

Metody oceny: Obowiązkowe zaliczenie ćwiczeń, egzamin pisemny. Zasób wiedzy do zaliczenia (ćwiczenia + wykłady) 60%

Uwagi: Przedmiot dla specjalności Ochrona gleb i rekultywacja terenów zdegradowanych. W ramach kursu wyjazd terenowy do Przedmościa.