ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: IBN10118f16
Rok / Semestr: 2016/2017 zimowy
Nazwa: Budownictwo ziemne i podziemne
Kierunek: Budownictwo
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 7
Punkty ECTS: 5
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 18 / 9 / 0
Prowadzący: dr hab. inż. Krzysztof Parylak
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Zna zakresy robót ziemnych w drogownictwie i w strukturze podziemnej, z zastosowaniem klasycznych współczesnych metod. Zna technologie i sposoby układania i zagęszczania nasypów, wykonywania wykopów i nasypów oraz wzmacniania skarp. Zna metody tunelowania i istniejące w tym problemy i zagrożenia oraz zasady projektowania tuneli i innych budowli podziemnych. Wie jak zaprojektować odcinek drogi w wykopie i nasypie, prowadzić roboty ziemne w tym zakresie, stabilizować zbocza, wykonywać i projektować prace związane z tunelowaniem metodą odkrytą i metodą tunelowania pełnym przekrojem. Wie jakimi metodami realizować poszczególne etapy zadań projektowania i wykonawstwa konstrukcji drogowych i tuneli komunikacyjnych. Umiejętności Potrafi opisać uwarunkowania wodno-gruntowe terenu dla potrzeb projektowych i wykonawstwa budownictwa ziemnego i podziemnego. Umie wskazać optymalną trasę drogi przy uwzględnieniu obowiązujących przepisów budownictwa drogowego. Umie, na etapie projektowania, racjonalnie ocenić potrzebę i metodę budowy tunelu komunikacyjnego. Posiada umiejętność, zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa przewidzieć i zastosować, systemy wentylacji w trakcie budowy i eksploatacji, zabezpieczenia przeciwpożarowe oraz oświetlenie, zapewniające trwałość budowli podziemnych. Potrafi dla terenu stworzyć koncepcję systemu odprowadzenia wód celem zapewnienia właściwych warunków wodno-gruntowych odcinka drogi wraz z tunelem.

Kompetencje: Wykazuje zrozumienie znaczenia budownictwa ziemnego i podziemnego, na terenach o dużych deniwelacjach, w zakresie budowy dróg z tunelami usprawniającymi komunikację, które wpływają na warunki bytowania ludności.

Wymagania wstępne:

Treści kształcenia: Budownictwo ziemne i podziemne jako elementy drogownictwa. Rodzaje robot ziemnych w drogownictwie. Klasyfikacja i charakterystyka gruntów przydatnych do robót ziemnych. Zasady projektowania liniowych i powierzchniowych robót ziemnych. Wymiarowanie elementów trasy dróg w planie i w profilu podłużnym i ich połączeń z mostami, przepustami, wiaduktami i konstrukcjami tunelowymi. Rozdział mas ziemnych Wykonawstwo robót ziemnych. Maszyny i technologie stosowane w robotach ziemnych. Nasypy na gruntach nośnych, słabych i organicznych. Techniki i technologie układania nasypów - zagęszczanie, wymagania i kontrola jakości. Budowle podziemne - przykłady konstrukcji i rozwiązań tuneli. Metody drążenia górotworu, kształtowanie przekroju podłużnego i poprzecznego tunelu, rodzaje obudów oraz zasady wyznaczania obciążeń stropu i ścian tuneli płytko i głęboko posadowionych. Odwodnienia, wentylacja i inne zabezpieczenia konstrukcji tunelowych.

Literatura: 1. G. Arquie. Zagęszczanie. Drogi i pasy startowe. Warszawa 1980. 2. E. Buszma, J. Domaradzki, S. Rola. Budowa i utrzymanie dróg i ulic. WKiŁ Warszawa 1966. 3. Biruk, Jaworski, Tokarski, Podstawy organizacji robót drogowych Wyd. Naukowe PWN Warszawa 2007. 4. T. Przychodzień, Roboty ziemne w zimie, Warszawa, Arkady 1981. 5. S. Rola. Badania materiałów i nawierzchni drogowych, WKiŁ Warszawa 1979. 6. A. Wesołowski, Z. Krzywisz, T. Brandyk, Geosyntetyki w konstrukcjach inżynierskich, Wyd. SGGW Warszawa 2000.7. K. Furtak, M. Kędracki, Podstawy budowy tuneli, Wydawnictwo PK, 2005 r. 8. S. Gałczyński, Budowle podziemne. 9. C.Madryas i inni, Mikrotunelowanie. Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, Wrocław 2006 r.

Metody oceny: Zaliczenie ćwiczeń na podstawie ocen ze sprawdzianu i projektu. Zaliczenie pisemne przedmiotu - minimalny zasób wiedzy do zaliczenia przedmiotu to 60% punktów testowych.

Uwagi: