Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
BSRS10018o16Rok / Semestr:
2016/2017 zimowyNazwa:
Biologia molekularnaKierunek:
Biotechnologia stosowana roślin Typ studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
3Punkty ECTS:
4Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
prof. dr ha. Jan Szopa-SkórkowskiJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza
Posiada ogólna wiedzę z zakresu : analizy matematycznej, statystyki, biofizyki, chemii i biochemii, która umożliwi mu poprawny opis zjawisk biologicznych. Ma podstawową wiedzę dotycząca zjawisk przyrodniczych w tym fizjologicznych, komórkowych i molekularnych podstaw funkcjonowania organizmu roślinnego. Zna budowę i funkcjonowanie genomów roślinnych. Posiada wiedze na temat podstawowych technik i narzędzi badawczych stosowanych w badaniach genetycznych i biotechnologicznych.
umiejętności:
Potrafi analizować molekularne i komórkowe mechanizmy funkcjonowania organizmów roślinnych. Potrafi przeprowadzić proste zadania badawcze w biologii i biotechnologii roślin. Stosuje podstawowe techniki i narzędzia badawcze w biologii i biotechnologii roślin. Posługuje się terminologią specjalistyczną w języku polskim lub innym nowożytnym języki obcym. Przygotowuje opracowania pisemne i wystąpienia z zakresu nauk przyrodniczych wraz z poprawna dokumentacją.
Kompetencje:
Potrafi współpracować w grupie przyjmując w niej różne role, jest odpowiedzialny za prace własną i zespołową. Ma świadomość znaczenia wpływu biotechnologii roślin na stan środowiska naturalnego i jakość życia ludzi. Zna ryzyko zawodowej i etycznej odpowiedzialności stosowania metod biologii molekularnej i inżynierii genetycznej u roślin. Poczuwa się do odpowiedzialności za sprzęt i aparaturę. Stosuje się do zasad bezpieczeństwa i higieny prac.Wymagania wstępne:
Student powinien mieć podstawowe wiadomości z zakresu: organizacja komórki, biochemia białek i kwasów nukleinowych, znajomość zasad pracy w laboratorium biochemicznym, podstawowe umiejętności laboratoryjne jak przygotowanie roztworów, precyzyjne pipetowanie, praca z mikroorganizmami.Treści kształcenia:
Metabolizm kwasów nukleinowych, topologia kwasów nukleinowych, metody badania struktury i organizacja kwasów nukleinowych, replikacja i transkrypcja DNA. Różnorodność genomów i genów roślinnych. Stabilność genomu. Mechanizmy regulacji na poziomie transkryptomu, metylomu. Proteomu i metabolomu. Kontrola ekspresji genów poprzez mikroRNA, intereferencyjne RNA (siRNA), metylacje DNA oraz modyfikację histonów. Cykl komórkowy, programowa śmierć komórki, autofagia. Adaptacja komórek roślinnych i organizmów do zmian środowiskowych na poziomie genetycznym i epigentycznym.
Część praktyczna;
- analiza restrykcyjna genomu roślinnego komórek terminalnie zróżnicowanych i odróżnicowanych oraz odpowiedzi na czynniki biotyczne i abiotyczne,
- Przygotowanie konstruktów genowych genów roślinnych i reporterowych,
- Ekspresję białek rekombinacyjnych roślinnych i ich mutantów delecyjnych w bakteriach,
- analizę wpływu roślinnych białek rekombinacyjnych i ich mutantów syntetyzowanych w bakteriach na bakteryjny genomowy DNA,
- monitorowanie ekspresji genów w odpowiedzi na zmiany środowiska (geny reporterowe)
Literatura:
Molecular Biology of the Cell (B. Alberts)
Molecular Cell Biology (Lodish at al.)
Molecular cloning. Laboratory manual (Sambrook et al.)
Molecular Ecotoxicology of Plants, Springer, 2004
Plant Transposons and Genome Dynamics in Evolution, Agritech Publications, (N. V. fedorff, Ed.), 2013
Bieżąca literatura
Metody oceny:
Materiały z wykładów: egzamin pisemny
Materiały z ćwiczeń laboratoryjnych: kolokwium, sprawozdanie
Uwagi: