ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BIS20084f16
Rok / Semestr: 2016/2017 letni
Nazwa: Hodowla roślin z wykorzystaniem najnowszych technik biotechnologicznych
Kierunek: Bioinformatyka
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 2
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 10
Prowadzący: dr hab. inż. Renata Galek
Język: polski


Efekty kształcenia: Student ma wiedzę dotyczącą osiągnięć w ulepszaniu odmian roślin uprawnych dzięki wykorzystaniu technik biotechnologicznych. Potrafi wyjaśnić proces powstawania nowych gatunków na drodze łączenia różnych genomów i poliploidyzacji [BI2_W04]. Rozumie korzyści płynące z wykorzystania markerów molekularnych do masowej selekcji (MAS) dla przyśpieszenia i ułatwienia identyfikacji pożądanych genotypów roślin [BI2_W07]. Rozumie potrzebę wykorzystania kultur in vitro i procesu haploidyzacji do otrzymywania haploidów i linii podwojonych haploidów w usprawnianiu procesu hodowlanego [BI2_W06]. Ma poszerzaną wiedzę w zakresie ochrony własności intelektualnej i potrafi korzystać z możliwości zwiększania wartości płodów rolnych na drodze uzyskiwania odmian GMO i rozumie konieczność ochrony bioróżnorodności i agroekosystemów [BI2_W09]. Umiejętności: Potrafi zaplanować i wykonać zadanie badacze oraz dokonać analizy przydatności metod hodowlanych dla doskonalenia roślin oraz ich oddziaływania na środowisko rolnicze i przyrodnicze[BI2_U5]. Student potrafi pozyskiwać i właściwie interpretować informacje z literatury oraz innych źródeł dotyczących hodowli roślin z uwzględnieniem stosowanych najnowszych technik biotechnologicznych [BI2_U14]. Kompetencje społeczne (postawy): Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie [BI2_K01]. Pracując w laboratorium jest w pełni odpowiedzialny za powierzony mu sprzęt. Rozumie i przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy [BI2_K06]. Potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role [BI2_K02].

Kompetencje:

Wymagania wstępne: botanika, genetyka

Treści kształcenia: W ramach prowadzonego przedmiotu zostaną studentom przedstawione techniki i osiągnięcia z zakresu hodowli roślin z uwzględnieniem najnowszych metod biotechnologicznych. Poznanie różnych technik kultur in vitro a także korzyści płynących ze stosowania markerów molekularnych (MAS) i możliwości przyśpieszenia i uproszczenia selekcji roślin. Poznanie sposobów otrzymywania, identyfikacji i wykorzystania roślin genetycznie zmodyfikowanych.

Literatura: 1. S. Malepszy, Biotechnologia roślin. PWN, Warszawa; 2001, 2009. 2. A. Woźni i K. Przybył, Komórki roślinne w warunkach stresu. Tom II. Komórki in vitro. Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań, 2004 3. B. Michalik, Hodowla roślin z elementami genetyki i biotechnologii. PWRiL, 2009

Metody oceny: Metody oceny: Zaliczenie ćwiczeń: na podstawie średniej ocen ze sprawozdań z ćwiczeń i kolokwium . Zaliczenie przedmiotu: egzamin pisemny testowy. Jeśli egzamin nie zostanie zliczony w pierwszym terminie student ma prawo ponownie go zdawać ustnie lub pisemnie w terminie poprawkowym.

Uwagi: