Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RTSS10374f16Rok / Semestr:
2016/2017 letniNazwa:
Zarządzanie przedsiębiorstwem rolniczymKierunek:
Technika Rolnicza i LeśnaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
6Punkty ECTS:
1Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 15 / 0Prowadzący:
Prof. dr hab. Zygmunt OwsiakJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Student nabywa wiadomości z zakresu istoty i metod zarządzania produkcją i usługami oraz z zakresu harmonogramowania produkcji rolniczej Student definiuje teoretyczne i empiryczne podstawy zarządzania zapasami i produktem, zasady gospodarki materiałowej oraz prawidłowości występujące w jej obrębie. Student nabywa wiadomości z zakresu uwarunkowań i czynników kształtujących zdolności produkcyjne.
Umiejętności:
Student nabywa umiejętność stosowania założeń teoretycznych zarządzania do funkcjonowania podmiotów gospodarczych i stosowania systemów harmonogramowania do wybranej produkcji rolniczej. Nabywa umiejętność doboru odpowiedniego modelu ekonomicznej wielkości partii dostaw. Student nabywa umiejętność zarządzania zdolnością produkcyjną przedsiębiorstwaKompetencje:
Student wykazuje zrozumienie podstawowych zasad zarządzania produkcją i usługami. Ocenia i wyjaśnia podstawowe procesy występujące w danym przedsiębiorstwie. Wykazuje konieczność samodoskonalenia i dokształcania w zakresie nowoczesnych metod zarządzania produkcją i usługami oraz zastosowania najnowszych metod kształtowania zapasów.Wymagania wstępne:
matematyka, statystykaTreści kształcenia:
Zarządzanie produkcją, usługami, zdolnościami produkcyjnymi i harmonogramowanie produkcji rolniczej. Zasady sprawnego i efektywnego sterowania przepływami materiałów i wyrobów. Proces produkcyjny i proces wytwórczy. Organizacja i skład otoczenia systemu produkcyjnego pierwszego i drugiego stopnia. Zagadnienia związane z optymalnym wyborem asortymentu produkcji. Zarządzanie zapasami oraz przyczyny i miejsca ich powstawania, koszty tworzenia i utrzymania zapasów. Maksymalne wykorzystanie zdolności produkcyjnych.Literatura:
1. Borowski P. 2008. Podstawy zarządzania przedsiębiorstwem. Wyd. SGGW Warszawa
2. Bielski M. 2004. Podstawy teorii organizacji i zarządzania. Wyd. Beck Warszawa
3. Fertsch M. 2003. Podstawy zarządzania przepływem materiałów w przykładach. Wyd. EAN Poznań
4. Koźmiński A., Piotrowski W. 2002. Zarządzanie. Teoria i praktyka, PWN Warszawa
5. Ziarko J., Walas-Trebacz J. 2010. Podstawy zarządzania kryzysowego. Wyd. Krakowska Akademia Kraków
Metody oceny:
Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: test pisemny
Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: ocena umiejętności w zakresie stosowania nomenklatury oraz zarządzania produkcją, usługami, zdolnościami produkcyjnymi i zapasami oraz harmonogramowania produkcji rolniczej
Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: ocena metod pracy zespołowej, dyskusja zagadnień związanych z optymalnym wyborem asortymentu produkcji
Uwagi: