Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
BHN10327o16Rok / Semestr:
2016/2017 letniNazwa:
Chów i Hodowla Trzody ChlewnejKierunek:
ZootechnikaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
6Punkty ECTS:
3Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
9 / 18 / 0Prowadzący:
dr hab. inż. Damian Knecht prof. nadzw., dr inż. Anna Jankowska-Mąkosa, mgr inż. Sebastian Środoń, mgr inż. Kamil DuzińskiJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza: Student W1 - zna i charakteryzuje rasy świń utrzymywane w Polsce i na świecie
W2 - zna parametry w zakresie użytkowości rozpłodowej, tucznej i rzeźnej oraz wykazuje znajomość zasad żywienia trzody chlewnej
W3 - ma ogólną wiedzę z zakresu wyposażenia technicznego w produkcji trzody chlewnej i zna technologię produkcji świń
W4 - posiada wiedzę na temat struktury organizacji hodowli trzody chlewnej w Polsce
Umiejętności: Student: U1 - wykazuje umiejętność analizy każdego etapu chowu z elementami hodowli z uwzględnieniem elementów krytycznych
U2 - potrafi opracowywać projekty z zakresu chowu świń uwzględniające strukturę funkcjonowania organizacji hodowlanych w PolsceKompetencje:
Student: K1 - rozumie zjawiska rynkowe w otoczeniu podmiotów zajmujących się produkcją trzody chlewnej
K2 - ma świadomość odpowiedzialności za zadania wspólnie realizowane w zespole Wymagania wstępne:
Przed rozpoczęciem realizacji przedmiotu student powinien znać podstawy ogólnej hodowli i genetyki zwierząt oraz fizjologii świń.Treści kształcenia:
Na kursie przedstawione zostaną czynniki oddziaływujące na chów trzody chlewnej. Studenci zapoznają się z systemami produkcji świń, poznają systemy ich utrzymania oraz metody żywienia poszczególnych grup technologicznych. Słuchacze zaznajomią się z ekonomiką chowu trzody chlewnej i elementami, które mają wpływ na racjonalny i opłacalny odchów prosiąt, warchlaków i tuczników. Przedstawione zostaną najnowsze trendy w hodowli trzody chlewnej i ich wpływ na produkcję towarową.Literatura:
1. Grudniewska B. (red.). Hodowla i użytkowanie świń, Wyd. ART. Olsztyn 1998.
2. Kondracki S. Chów świń. PWRiL, Warszawa 1998.
3. Szulc T. (red.). Chów i hodowla zwierząt, Wyd. AXA. Wrocław 2005.
4. Pejsak Z. Ochrona zdrowia świń, Wyd. PWR, 2007.
5. Jackson P., Cockroft P. Choroby świń, Wyd. Med. Urban& Partner, 2009.
6. www.polsus.plMetody oceny:
Na ćwiczeniach zostaną zweryfikowane umiejętności: U1, U2 oraz kompetencje: K1, K2, na podstawie realizowanego projektu indywidualnego obejmującego zakres parametrów chowu i wybranych elementów hodowli trzody chlewnej. Podstawą do zaliczenia U1, U2 i K1, K2, będzie wykonanie projektu, w którym zostanie uwzględnionych 75% parametrów omawianych na ćwiczeniach.
Podstawą zaliczenia przedmiotu jest zaliczenie ćwiczeń. Wiedza (W1, W2, W3, W4) zostanie zweryfikowana na wykładach, na podstawie egzaminu składającego się z 5 pytań problemowych. Czas trwania egzaminu to 60 minut. Aby uzyskać zaliczenie student musi prawidłowo odpowiedzieć, na co najmniej 3 pytania. Osoby, które nie uzyskały zaliczenia w pierwszym terminie, będą przystępowały do drugiego terminu w tej samej formie.Uwagi: