ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: IPS10067f16
Rok / Semestr: 2016/2017 letni
Nazwa: Skutki ekonomiczne uchwalenia planu
Kierunek: Gospodarka Przestrzenna
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 4
Punkty ECTS: 7
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 56 / 0
Prowadzący: dr hab. inż. Maria Hełdak, dr inż. Izabela Kurtyka
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza Cel przedmiotu: - efekty kształcenia: Student nabywa uporządkowaną wiedzę teoretyczną w zakresie prognozowania skutków finansowych uchwalenia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz skutków gospodarczych rozwoju agroturystyki na obszarach wiejskich. Ma szczegółową wiedzę z zakresu zastosowania praktycznego ustalania odszkodowania za przejęcie terenów komunikacji publicznej, odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości, określania nakładów niezbędnych na realizację sieci infrastruktury technicznej i budowy dróg, naliczania podatków od nieruchomości, w tym od gruntów, budynków i budowli, naliczania opłaty planistycznej i opłat adiacenckich. Zna podstawowe metody, techniki i narzędzia szacowania dochodów oraz kosztów realizacji ustaleń planu miejscowego. Ma podstawową wiedzę niezbędną do zrozumienia ekonomicznych, i prawnych pozatechnicznych uwarunkowań działalności inżynierskiej w zakresie projektowania przestrzennego. Umiejętności Student potrafi pozyskać informacje z literatury oraz portali internetowych w zakresie zachowań rynku nieruchomości, kosztów realizacji urządzeń infrastruktury technicznej, dokonywać ich interpretacji. Student potrafi przedstawić prezentację ustną dotyczącą szczegółowych zagadnień realizowanych projektów, w tym potrafi ocenić przybliżone skutki ekonomiczne uchwalenia planu miejscowego poprzez wskazanie potencjalnej wysokości opłaty planistycznej. Ukończenie kursu umożliwia weryfikację prognoz skutków finansowych uchwalenia lub zmiany projektu planu miejscowego, pozwala na dobrze udokumentowane opracowanie problemów w zakresie potencjalnej wysokości kosztów realizacji urządzeń infrastruktury technicznej, których realizacji należy do zadań własnych gminy oraz na wskazanie potencjalnych korzyści wynikających z jego uchwalenia. Student po ukończeniu kursu potrafi wykorzystać proste metody eksperymentalne i analityczne w zakresie oceny skutków finansowych realizacji planu miejscowego. Student powinien znać funkcje i znaczenie turystyki wiejskiej, możliwości pozyskiwania dochodów z działalności turystycznej oraz możliwości pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej na inwestycje z zakresu turystyki.

Kompetencje: Kompetencje społeczne (postawy) Ma świadomość ważności i rozumie pozatechniczne aspekty i skutki podjętych decyzji z zakresu rozmieszczenia funkcji w przestrzeni, w tym wpływ na środowisko oraz bezpieczeństwo i związaną z tym odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role. Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z gospodarowaniem nieruchomościami i planowaniem przestrzennym. Ma świadomość roli społecznej absolwenta uczelni technicznej, a zwłaszcza rozumie potrzebę formułowania i przekazywania społeczeństwu wiedzy z zakresu skutków ekonomicznych uchwalenia planu.

Wymagania wstępne: brak

Treści kształcenia: Skutki prawne uchwalenia planu miejscowego. Miejsce prognozy skutków finansowych w procesie opracowywania planu miejscowego. Treść prognozy skutków finansowych. Opłata planistyczna. Obniżenie wartości nieruchomości na skutek uchwalenia planu miejscowego. Podatki i opłaty od nieruchomości: wpływy z tytułu podatku od nieruchomości. Prognozowanie wpływów z tytułu „opłaty planistycznej”, opłaty adiacenckiej z tytułu podziału oraz realizacji urządzeń infrastruktury technicznej, wpływy z tytułu zbycia nieruchomości gminnych. Metody prognostyczne. Procesy i zasady prognozowania. Obciążenia finansowe gminy będące następstwem uchwalenia planu: koszty odszkodowań, realizacja urządzeń infrastruktury technicznej należących do zadań własnych gminy, realizacja dróg gminnych. Analiza rynku nieruchomości na potrzeby zarządzania przestrzennego. Rola turystyki w stymulowaniu wzrostu i rozwoju gospodarczego. Turystyka a dochód narodowy. Aktualne tendencje i trendy występujące na rynku turystycznym. Funkcje i rodzaje turystyki. Funkcje obszarów wiejskich. Waloryzacja wiejskiej przestrzeni rekreacyjnej. Infrastruktura obszarów wiejskich. Klasyfikacja i cechy. Przedsiębiorczość na wsi. Źródła finansowania inwestycji w turystyce i rekreacji na terenach wiejskich.

Literatura: Czekiel – Świtalska E. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a skutki ekonomiczne jego uchwalenia, Szczecin 2005; Cymerman R., Cymerman J., Kotlewski L. Opłaty od nieruchomości źródłem dochodu gminy. III Konferencja Naukowo – Techniczna PSRWN z cyklu „Aktualne problemy w teorii i praktyce wyceny nieruchomości” na temat „Gospodarowanie nieruchomościami jako źródło dochodów jednostek samorządu terytorialnego w świetle nowych uregulowań prawnych, Gdańsk 2003; Cymerman R., Bajerowski T., Kryszk H. Prognoza skutków finansowych uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wydawca EDUKATERRA, Sp. z o. o., Olsztyn 2008.

Metody oceny: raporty z ćwiczeń, kolokwia, projekt, egzamin pisemny

Uwagi: