Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
IPS20283o16Rok / Semestr:
2016/2017 letniNazwa:
Partycypacyjne planowanie przestrzenneKierunek:
Gospodarka PrzestrzennaTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
3Punkty ECTS:
1Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 0 / 0Prowadzący:
dr Marek FurmankiewiczJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza
Zna idee oraz założenia metodyczne i uwarunkowania praktyczne partycypacyjnego podejmowania decyzji planistycznych. Posiada wiedzę na temat podstaw prawnych partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym i zna dobre praktyki z obszaru Polski i Europy. Zna pojęcia partycypacji społecznej i partnerstwa międzysektorowego, rozwój podstawowych koncepcji teoretycznych mających wpływ na wzrost znaczenia partycypacji w zarządzaniu zasobami lokalnymi i planowaniu przestrzennym(m.in. demokracja pośrednia i bezpośrednia, governance, społeczeństwo obywatelskie), podstawy prawne partycypacji w planowaniu przestrzennym, praktyczne metody i praktyki partycypacji (w tym metody CAL, FRDL,scenariuszową i geo-dyskusji), zna podstawowe etapy planowania partycypacyjnego. Posiada wiedzę na temat głównych metod partycypacji społecznej i dobrych praktyk z wybranych krajów demokratycznych.
Umiejętności
Umie porozumiewać się ze społeczeństwem. Rozumie konieczność zapewnienia dostępu społeczeństwa do informacji. Posiada umiejętność precyzyjnego komunikowania się z różnymi podmiotami w formie werbalnej, pisemnej i graficznej.Potrafi zaplanować proces partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennymi wykorzystać różne metody i narzędzia partycypacji społecznej.Potrafi przygotować plan konsultacji społecznych w procesie planowania przestrzennego i potrafi wykorzystać „dobre praktyki” do organizacji partycypacyjnego planowania przestrzennego.
Kompetencje:
Kompetencje społeczne
Ma świadomość potrzeby komunikowania się ze społeczeństwem. Potrafi przekazać informacje specjalistyczne w sposób zrozumiały.Rozumie znaczenie partycypacji i kontroli społecznej w planowaniu przestrzennym.Jest pozytywnie nastawiony do idei współdziałania różnych interesariuszy w ramach procesu planistycznego i negocjacji bez generowania poważnych konfliktów społecznych w zakresie planowania przestrzennego.Rozumie konieczność współdziałania różnych interesariuszy w ramach procesu planistycznego, znaczenie partycypacji i kontroli społecznej w planowaniu przestrzennym, rozumie potrzebę negocjacji dla równoważenia wpływu różnych grup interesu w planowaniu przestrzennym.
Wymagania wstępne:
brakTreści kształcenia:
Partycypacja społeczna. Stopnie partycypacji społecznej. Demokracja pośrednia a demokracja bezpośrednia. Proces odchodzenia od rządzenia i władzy (government, governing) do współrządzenia (governance). Koncepcja społeczeństwa obywatelskiego.Partnerstwo publiczno-prywatne. Partnerstwo międzysektorowe. Klasyczne narzędzia i techniki partycypacji społecznej. Podstawy prawne partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym. Dostęp do informacji publicznej w jednostkach samorządu terytorialnego. Praktyki partycypacji społecznej w Polsce. MetodaCAL, FRDL,scenariuszowa,geo-konsultacji. Etapy procesu planowania z udziałem społecznym.
Partycypacja społeczna w planowaniu przestrzennym i strategicznym w wybranych krajach. Dobre praktyki partycypacji w planowaniu przestrzennym w Polsce i w świecie.Literatura:
Andrzejewska i in., 2007, O partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym. Zastosowania geowizualizacji w celu wzmocnienia udziału społecznego w planowaniu przestrzennym, Warszawa.
Arnstein, S.R. (1969):A ladder of citizen participation. Journal of the American Institute of Planners, 35(4) pp. 216-224
Długosz D., Wygnański J.J., 2005, Obywatele współdecydują. Przewodnik po partycypacji społecznej. Obywatele współdecydują. Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych, Warszawa.
Herbst K., 2010, Partycypacja w rewitalizacji, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Warszawa.
Hanzl M. (2008):Partycypacja społeczna w planowaniu przestrzennym w Europejskim Programie Wspólnotowym URBACT [w] Zarządzanie Krajobrazem Kulturowym i Kształtowanie Społecznych Postaw Proekologicznych, Prace Komisji Krajobrazu Kulturowego PTG Nr10, Sosnowiec: 567-578
Olech A., (2012): Dyktat czy uczestnictwo? Diagnoza partycypacji publicznej w Polsce, Instytut Spraw Publicznych, Warszawa
Metody oceny:
test wiedzy i aktywność w dyskusjachUwagi: