ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BBS10148f16
Rok / Semestr: 2016/2017 letni
Nazwa: Ochrona Zdrowia Zwierząt
Kierunek: Biologia
Typ studiów: I st. - licencjackie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 6
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. Witold Janeczek
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza Student: W1 – posiada rozszerzoną wiedzę z zakresu prawnej ochrony zwierząt oraz obowiązujących aktów prawnych regulujących prawa zwierząt w Polsce i na arenie międzynarodowej [KB2_W03]; W2 – posiada wiedzę dotyczącą prawnych mechanizmów stosowanych w hodowli oraz warunków, transportu i utrzymania zwierząt[KB2_W06]; W3 – rozumie jakie jest znaczenie ochrony zwierząt podczas transportu, uboju oraz doświadczeń wykonywanych na żywych kręgowcach [KB2_W06]; W4 – w oparciu o obowiązujące akty prawne posługuje się naukowymi pojęciami z zakresu prawnej ochrony zwierząt [KB2_W03]. Umiejętności Student: U1 – prawidłowo przeprowadza analizę stanu utrzymania zwierząt w oparciu o obowiązujące regulacje prawne; interpretuje, omawia oraz formułuje adekwatne wnioski, wykorzystując terminologię naukową [KB2_U02_BŚ; ];KB2_U04_BT] U2 – posiada umiejętność przygotowania sprawozdania, pracy projektowej, referatu oraz innych prac pisemnych i prezentacji związanych z tematyką przedmiotu [KB2_U05].

Kompetencje: Kompetencje społeczne (postawy) Student: K1 – wykazuje zainteresowanie aktualizacją wiedzy z zakresu prawnej ochrony zwierząt i dyscyplin pokrewnych; rozumie potrzebę prowadzenia analiz i badań z tego zakresu [KB2_K01]; K2 – potrafi zaplanować zadania badawcze i analityczne w celu dostosowania miejsc utrzymania zwierząt do obowiązujących warunków przewidzianych w regulacjach prawnych [KB2_K03]; K3 – jest wrażliwy na przyrodę jako zbiór wartości poznawczych i edukacyjnych; jest świadomy znaczenia ochrony zwierząt na wszystkich etapach i życia [KB2_K05]; K4 – jest świadomy potencjalnych zagrożeń dla ludzi i zwierząt wynikających z nieprzestrzegania przepisów prawnych [KB2_K06]; K5 – wykazuje etyczne postawy wobec zwierząt [KB2_K04].

Wymagania wstępne: higiena i dobrostan zwierząt

Treści kształcenia: Konwencje międzynarodowe, Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, regulacje prawne w Polsce (ustawy i rozporządzenia), regulacje dotyczące utrzymania zwierząt na farmach hodowlanych, obrót zwierząt i materiału biologicznego, ochrona zdrowia, doświadczania na zwierzętach.

Literatura: Ustawy i rozporządzenia dostępne na stronach internetowych LEX

Metody oceny: Zaliczenie przedmiotu: opracowanie referatu na wybrany temat związany z prawnymi aspektami regulującymi zasady utrzymania hodowli i obrotu zwierzętami hodowlanymi, wolnożyjącymi i towarzyszacymi. Opracowanie minimum 3 strony A4. Skal ocen od 2 do 5, do zaliczenia student musi uzyskać ocenę pozytywną.

Uwagi: