ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RTSS10050o16
Rok / Semestr: 2016/2017 letni
Nazwa: Teoria maszyn i mechanizmów
Kierunek: Technika Rolnicza i Leśna
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 4
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: dr hab. inż. Marian Szarycz
Język: polski


Efekty kształcenia: Student nabywa wiedzę z zakresu podstawowych problemów dotyczących pracy mechanizmów i maszyn. Student potrafi przeprowadzić analizę pracy wszelkich urządzeń mechanicznych

Kompetencje: Ma świadomość ważności dokształcania i samodoskonalenia w zakresie poznawania systemów działania urządzeń mechanicznych oraz rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie w celu doskonalenia umiejętności uzyskanych w trakcie studiów.

Wymagania wstępne: Matematyka, fizyka, mechanika

Treści kształcenia: Klasyfikacja maszyn i mechanizmów, wzory strukturalne. Analiza kinematyczna mechanizmów. Nowe położenia mechanizmów. Środki obrotu. Wyznaczanie prędkości i przyspieszeń liniowych wybranych punktów oraz prędkości i przyspieszeń kątowych członów. Mechanizmy krzywkowe. Analiza i synteza mechanizmów krzywkowych, konstruowanie zarysu krzywki. Mechanizmy zębate, przekładnie stałe i obiegowe, obliczanie przełożeń. Siły bezwładności, wyznaczanie sił dla poszczególnych członów. Kinetostatyka. Wydzielanie grup statycznie wyznaczalnych, analiza sił w grupach, wyznaczanie sił w węzłach mechanizmów, określanie równowagi członu napędzającego. Tarcie w parach kinematycznych. Wyznaczanie sił w węzłach z uwzględnieniem występującego w nich zjawiska tarcia.

Literatura: Miller S. „Teoria Mechanizmów i Maszyn” Skrypt Politechniki Wrocławskiej. Parszewski Z. „Teoria Maszyn i Mechanizmów”. WNT Warszawa.

Metody oceny: Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: egzamin pisemny Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: sprawdziany po każdym cyklu tematycznym, Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: praca indywidualna i w grupach, dyskusja na zajęciach

Uwagi: