Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
ICSS00129o16Rok / Semestr:
2016/2017 letniNazwa:
Bezpieczeństwo chemiczneKierunek:
Inżynieria BezpieczeństwaTyp studiów:
magisterskie jednoliteRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
2Punkty ECTS:
3Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 28 / 0Prowadzący:
dr inż. Paweł LochyńskiJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza
Zna rodzaje i typy zagrożeń chemicznych, zna stan prawny w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom, posiada wiedzę w zakresie organizacji służb przeciwdziałających i zwalczających zagrożenia środowiska, zna środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, ma podstawową wiedzę o materiałach niebezpiecznych i toksycznych, ich klasyfikacji , transporcie i kartach charakterystyki.
Umiejętności
Umie identyfikować zagrożenia, potrafi ocenić ryzyko w procesach chemicznych, potrafi wykonać kartę charakterystyki substancji niebezpiecznej i toksycznej, potrafi ocenić zagrożenie pożarowe i wybuchowe wywołane materiałami niebezpiecznymi.
Kompetencje społeczne (postawy)
Rozumie procesy chemiczne ważne dla przemysłu, związane z bezpiecznym ich stosowaniem. Potrafi analizować i oceniać ryzyko w procesach przemysłowych.
Kompetencje:
Wymagania wstępne:
Treści kształcenia:
Bezpieczeństwo chemiczne – istota, zagadnienia wstępne. Stan prawny w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom w przemyśle, ze szczególnym uwzględnianiem przemysłu chemicznego. Zagrożenia, warunki powstawania zagrożeń, rodzaje, typy . Identyfikacja zagrożeń. Obowiązki jednostek gospodarczych w zakresie BHP. Organizacja służb przeciwdziałających i zwalczających nadzwyczajne zagrożenia środowiska. Obowiązki jednostek gospodarczych w zakresie poważnych awarii. Środki ochrony indywidualnej i zbiorowej. Charakterystyka , analiza i ocena ryzyka w procesach przemysłowych. Bezpieczeństwo w przemyśle chemicznym. Materiały niebezpieczne w przemyśle chemicznym. Elementy toksykologii. Zagrożenie pożarowe i wybuchowe wywołane materiałami niebezpiecznymi.Literatura:
1.Pośniak M.(red) – Zagrożenia chemiczne w wybranych procesach technologicznych, CIOP, Warszawa, 1999 ; 2. Markom A., Hjorth N., - Bezpieczeństwo i higiena pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach przemysłu chemicznego, Wydawnictwo Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa, 2005 ; 3. Borysewicz M i In. – Zintegrowane oceny ryzyka i zarządzanie zagrożeniami w obszarach przemysłowych. CIOP, Warszawa, 2001.; Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 12 stycznia 2005r. – Dz.U.2005.16.138 ; Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn.29 listopada 2002r. – Dz.U.2002.217.1833; zm.Dz.U.2005.212.1769; Dz.U.2007.161.1142Metody oceny:
Zaliczenie sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjnych, 2 sprawdziany z teorii do ćwiczeń laboratoryjnych , egzamin pisemny.Uwagi: