Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
BHS20113f16Rok / Semestr:
2016/2017 letniNazwa:
Hodowla i Użytkowanie Bydła MięsnegoKierunek:
ZootechnikaTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
1Punkty ECTS:
3Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 20 / 0Prowadzący:
dr hab. Maciej AdamskiJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
W1 – student posiada rozszerzoną wiedzę z zakresu hodowli i fizjologii zwierząt;
W2 – student posiada wiedzę ekonomiczną społeczną związaną z hodowlą bydła;
W3 – student posiada zaawansowaną wiedzę z zakresu kształtowania środowiska rolniczego wynikająca z chowu i hodowli bydła;
Umiejętności:
U1 - student posiada wiedzę i umiejętności wykorzystania potrzebnych informacji z dokumentacji hodowlanej;
U2 - student posiada wiedzę pozwalającą dokonać szczegółowej oceny wszystkich elementów decydujących o hodowli bydła mięsnego;
U3 - student posiada wiedzę pozwalającą ocenić stan warunków chowu, środowiska i stan zdrowia zwierząt oraz odpowiednio dobrać metody zaradcze w celu ich poprawy;
U4 - student posiada wiedzę i umiejętności pozwalające mu integrować poszczególne etapy chowu i hodowli bydła mięsnego.Kompetencje:
K1- student posiada świadomość ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji
K2 - student posiada wiedzę z zakresu etyki wykonywanej pracy
K3 - student posiada wiedzę z zakresu działań zmierzających do ograniczenia ryzyka zagrożenia dobrostanu zwierząt i szeroko pojętego środowiska.Wymagania wstępne:
Anatomia zwierząt, fizjologia zwierząt, podstawy żywienia zwierząt, hodowla i chów bydła.Treści kształcenia:
Specyfika hodowli i chowu bydła mięsnego w porównaniu do bydła mlecznego; ekstensywne systemy utrzymania, rasy: brytyjskie, kontynentalne, „nowe wyprowadzone”, linie syntetyczne; kojarzenie w czystości rasy i krzyżowanie; technologie chowu konwencjonalne, ekologiczne; wybrane zagadnienia modernizacji budynków inwentarskich, Ocena wartości hodowlanej (dokumentacja, ocena, selekcja, dobór par do rozpłodu). Podstawy żywienia, użytkowanie łąk i pastwisk. Systemy opasania bydła mięsnego w bukaciarniach. Ocena wartości opasowej i rzeźnej; ocena i klasyfikacja tusz (EUROP). Efektywność ekonomiczna produkcji. Zasady dobrostanu, ekstensywność, zintegrowanie z środowiskiem naturalnym.Literatura:
Dobicki A. 1998. Hodowla bydła mięsnego w Sudetach” , Wyd. WODR Jelenia Góra.
Jasiorowski H. 1996 : Ocena przydatności włoskich ras bydła mięsnego do krzyżowania towarowego z polskimi krowami fryzyjskimi. Wyd. SGGW Warszawa.
SAPARD : Materiały nt. Prowadzenia i rozwoju gospodarstw specjalizujących się w produkcji żywca wołowego.
Bogner H. 1985. Produkcja bydła mięsnego. PWRiL Warszawa.
Adamski M. 2008. Uwarunkowania chowu i hodowli bydła mięsnego na Dolnym Śląsku. ADR EM Jelenia Góra.Metody oceny:
Zaliczenie ćwiczeń:
Zaliczenie ćwiczeń na podstawie średniej z ocen i oceny wykonanego projektu. Na ćwiczeniach są weryfikowane umiejętności: U1, U2, U3, U4 oraz kompetencje K1, na podstawie opracowanego projektu hodowlanego według indywidualnych założeń. Podstawą do zaliczenia U1, U2, U3, U4 i K1 jest wykonanie w 80% projektu, zgodnie z podanymi założeniami. Jedno kolokwium w formie 3 pytań problemowych (czas trwania kolokwium - 45 min.) i systematyczne ustne sprawdzanie wiedzy W1, W2 i W3.w formie pytań otwartych. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa, w przypadku nieobecności student jest zobowiązany do zaliczenia (pisemnego) opuszczonej części materiału w formie jednego pytanie problemowego (czas trwania - 20 min.).
Zaliczenie przedmiotu:
Podstawą zaliczenia przedmiotu jest zaliczenie ćwiczeń na ocenę. Dodatkowo uwzględnia się obowiązkową obecność na wykładach oraz ćwiczeniach. Dopuszcza się po jednej nieobecności na ćwiczeniach oraz wykładzie. W przypadku większej ilości nieobecności student jest zobowiązany do zaliczenia (pisemnego) opuszczonej części materiału.Uwagi:
Fakultet uzupełniający semestr I