Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RTSS20251o16Rok / Semestr:
2016/2017 letniNazwa:
Podstawy projektowania systemów technicznychKierunek:
Technika Rolnicza i LeśnaTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
1Punkty ECTS:
3Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 15 / 0Prowadzący:
Dr inż. Krzysztof LejmanJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student nabywa teoretyczne wiadomości dotyczące oddziaływania elementów roboczych maszyn rolniczych na glebę i materiały pochodzenia rolniczego i potrafi je prawidłowo wykorzystać na etapie projektowania maszyn. Wyjaśnia oddziaływanie elementów maszyn na glebę i materiały pochodzenia roślinnego w aspekcie optymalizacji konstrukcji, energochłonności zabiegu i efektów agrotechnicznych. Identyfikuje i definiuje podstawowe właściwości fizyko-mechaniczne materiałów rolniczych determinujące techniczną i kinematyczną poprawność konstrukcji.
Student nabywa umiejętność interpretacji podstawowych zjawisk zachodzących na styku maszyna-gleba-roślina. Wykazuje znajomość zasad prawidłowego doboru kształtów, kinematyki i dynamiki elementów maszyn stosowanych w inżynierii rolniczej. Nabywa umiejętność optymalizacji konstrukcji podzespołów maszyn rolniczych. Potrafi dobierać odpowiednie metody i technologie informatyczne do rozwiązywania problemów projektowych w zależności od zmiennych zadań.
Kompetencje:
Student wykazuje zrozumienie zjawisk zachodzących na styku materiału pochodzenia biologicznego i podzespołów maszyn stosowanych w polowej produkcji roślinnej. Ocenia i wyjaśnia oddziaływanie maszyn na glebę i na materiały pochodzenia roślinnego. Docenia zasady prawidłowego doboru konstrukcji podzespołów maszyn rolniczych pod kątem ich ergonomii, łatwości obsługi i regulacji, efektywnego wykorzystania oraz oddziaływania na środowisko rolnicze. Wykazuje konieczność samodoskonalenia i dokształcania w zakresie zastosowania nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych w obszarze inżynierii rolniczej. Wymagania wstępne:
fizyka, matematyka, części maszyn, teoria mechanizmów, technologia materiałów, podstawy konstrukcji maszyn, maszynoznawstwo rolnicze i leśne, grafika inżynierskaTreści kształcenia:
Na podstawie aktualnego stanu wiedzy teoretycznej i empirycznej, z zakresu relacji zachodzących pomiędzy elementami lub podzespołami maszyn rolniczych a glebą i materiałami pochodzenia roślinnego, dokonywana jest analiza założeń projektowych, a następnie studenci wykonują projekty wybranych elementów lub podzespołów maszyn. Część projektowa dotyczy kształtów powierzchni roboczych, kinematyki i dynamiki narzędzi lub podzespołów. Wybrana problematyka obejmuje bierne i aktywne narzędzia uprawowe i doprawiające oraz urządzenia do zbioru i przetwarzania materiałów źdźbłowych i łodygowychLiteratura:
1. Bernacki H.: Teoria i konstrukcja maszyn rolniczych, T. I, cz. I i II, PWRiL, Warszawa,1981
2. Kanafojski Cz.: Teoria i konstrukcja maszyn rolniczych, T. II, cz. I, PWRiL, Warszawa,1980
3. Kuczewski J.: Elementy teorii i obliczeń maszyn rolniczych, część IV, Wydawnictwo SGGW-AR, Warszawa, 1984
4. Mieszkalski L.: Metodyka projektowania narzędzi i maszyn rolniczych w zarysie, Wydawnictwo ART, Olsztyn, 1995
5. Mieszkalski L.:Elementy matematycznego opisu wybranych zespołów narzędzi i maszyn rolniczych, Wydawnictwo ART, Olsztyn, 1998
6. Owsiak Z.: Elementy teorii maszyn rolniczych, Skrypty AR we Wrocławiu, nr 431, 1998
7. Praca zbiorowa: Elementy teorii i obliczeń maszyn rolniczych, część II, Wydawnictwo SGGW-AR, Warszawa, 1984
8. Praca zbiorowa: Ważniejsze właściwości roślin wiążące się z pracą maszyn rolniczych, PWN, Warszawa, 1975
Metody oceny:
Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: kolokwia na ćwiczeniach
Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: ocena poprawności interpretacji danych projektowych, ocena metod doboru parametrów fizycznych materiału i procesu, ocena wykonanych projektów,
Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: praca indywidualna, dyskusja możliwości optymalizacji konstrukcji, dyskusja oddziaływania projektowanych elementów na środowisko rolnicze i materiały pochodzenia roślinnego,Uwagi: