Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RIPS20129f16Rok / Semestr:
2016/2017 letniNazwa:
Innowacyjna gospodarka energiąKierunek:
Zarządzanie i Inżynieria ProdukcjiTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
3Punkty ECTS:
5Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
Dr inż. Arkadiusz DyjakonJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
posiada rozszerzoną wiedzę z zakresie fizyki i chemii, niezbędną do rozwiązywania zagadnień technicznych i technologicznych w oparciu o prawa fizyki i chemii, obejmującą główne działy obu przedmiotów. Posiada wiedzę, w stopniu poszerzonym, w zakresie ekologii i zarządzania środowiskowego, niezbędną do projektowania zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej i prawidłowego rozwoju obszarów wiejskich.
Umiejętności:
samodzielnie i wszechstronnie analizuje aspekty ekologiczne i ochrony środowiska przyrodniczego przy podejmowaniu decyzji i aktywności technologicznej.Kompetencje:
Ma świadomość ważności dokształcania i samodoskonalenia w zakresie zarządzania i inżynierii produkcji rolniczej oraz rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie w celu doskonalenia umiejętności uzyskanych w trakcie studiów. Ma świadomość znaczenia społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za podjęte działania wpływające na kształtowanie i stan środowiska naturalnego. Potrafi pracować w zespole przyjmując role osoby odpowiedzialnej za końcowy wynik pracy oraz jako wykonawca części powierzonego zadania.Wymagania wstępne:
Matematyka, Fizyka, Chemia, Elektrotechnika, TermodynamikaTreści kształcenia:
Metody pozyskiwania i wykorzystywania energii odnawialnej. Obliczenia uzysków energetycznych oraz parametrów geometrycznych urządzeń pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych. Możliwości oraz ograniczenia w produkcji ciepła i energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Innowacyjne rozwiązania aplikacji OŹE w praktyce. Zarządzanie energią odnawialną. Innowacyjna Eko-energetyka rozproszona. Ekologiczne i ekonomiczne aspekty wykorzystania OŹE.Literatura:
1. Nowak W., Stachem A.A., Borsukiewicz-Gozdur A.: Zastosowania odnawialnych źródeł energii, Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Szczecińskiej, Szczecin 2008
2. Lewandowski. W. Proekologiczne źródła energii odnawialnej. WNT, Warszawa 2012.
3. Romański L. 2007. Wodór nośnikiem energii. WUP Wrocław.
4. Szlachta J i inni: 1999. Niekonwencjonalne źródła energii. Skrypt AR we Wrocławiu.
5. Rybak W.: Spalanie i współspalanie biopaliw stałych, Oficyna Wydawnicza PWr, Wrocław 2006
6. Sudoł S.: Przedsiębiorstwo. Podstawy nauki o przedsiębiorstwie. Zarządzanie przedsiębiorstwem, PWE, Warszawa 2006.
7. Klugmann - Radziemska E.: Odnawialne źródła energii. Przykłady obliczeniowe, Politechnika Gdańska, Gdańsk 2011.
8. Jastrzębska G.: Odnawialne źródła energii i pojazdy proekologiczne, WNT, Warszawa 2007
9. Kołodziej B. (red.), Matyka M. (red.): Odnawialne źródła energii. Rolnicze surowce energetyczne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2012Metody oceny:
Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: zaliczenie egzaminu pisemnego, zaliczenie wszystkich zadań podczas realizacji ćwiczeń rachunkowych i laboratoryjnych, zaliczenie projektu.
Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: dobór niezbędnych urządzeń i elementów instalacji, analiza wyników i interpretacja zebranych danych, argumentacja dokonywanych wyborów.
Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: praca indywidualna, praca w grupie, świadomość ekologiczna, poszanowanie dla praw autorskich, odpowiedzialność za wykonywane zadanie, sumienność w przygotowaniu do realizacji zadań.Uwagi: