Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
OŹES10087f16Rok / Semestr:
2016/2017 letniNazwa:
Odzysk i recykling wybranych rodzajów odpadówKierunek:
Odnawialne Źródła Energii i Gospodarka OdpadamiTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
6Punkty ECTS:
5Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
30 / 30 / 0Prowadzący:
Dr inż. Jan den BoerJęzyk:
polski / angielskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Ma wiedzę w zakresie chemii, biochemii, i biologii niezbędną do zrozumienia procesów zachodzących w czasie pozyskiwania energii z produktów i odpadów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.
R1OŹE_W03
Ma wiedzę w zakresie procesów wykorzystania biomasy, w tym z biomasy odpadowej pochodzenia rolniczego i zwierzęcego.
R1OŹE_W04
Ma elementarną wiedzę w zakresie projektowania systemów i urządzeń służących do pozyskiwania i wykorzystania odnawialnych źródeł energii odnawialnej, także w aspekcie zagospodarowania odpadów pochodzenia rolniczego.
R1OŹE _W05
Ma ogólną wiedzę w zakresie systemów, technologii, technik, urządzeń i narzędzi stosowanych w gospodarce odpadami.
R1OŹE _W12
Umiejętności:
Potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych i innych źródeł; potrafi integrować uzyskane informacje, dokonywać ich interpretacji, a także wyciągać wnioski oraz formułować i uzasadniać opinie.
R1OŹE_U01
Potrafi stosując podstawowe technologie informatyczne pozyskiwać i przetwarzać informacje z zakresu gospodarki odpadami.
R1OŹE _U04
Potrafi rozwiązywać w oparciu o standardowe działania inżynierskie problemy produkcyjne i eksploatacyjne w zakresie gospodarki odpadami, uwzględniając jednocześnie wymogi związane z dbałością o środowisko naturalne
R1OŹE _U12
Kompetencje:
Kompetencje społeczne:
Rozumie potrzebę i zna możliwości ciągłego dokształcania się (studia II i III stopnia, studia podyplomowe, kursy) - podnoszenia kompetencji zawodowych, osobistych i społecznych.
R1OŹE _K01
Ma świadomość ważności, odpowiedzialności i skutków działalności inżyniera kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami w aspekcie odpowiedzialności za jakość życia ludzi i stan środowiska naturalnego.
R1OŹE _K02
Ma świadomość odpowiedzialności za pracę własną oraz gotowość podporządkowania się zasadom pracy w zespole i ponoszenia odpowiedzialności za wspólnie realizowane zadania
R1OŹE _K04
Wymagania wstępne:
Fizyka, ChemiaTreści kształcenia:
Tematyka kursu dotyczy zagospodarowania różnych rodzajów odpadów: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE), baterie, opony, szkło, papier. Omówienie sytuacji prawnej oraz systemów zagospodarowania w Polsce i w Unii Europejskiej. Wytwarzanie odpadów oraz możliwości technologiczne przetwarzania. Określenie wpływu różnych metod przetwarzania na środowisko. Wprowadzenie do ‘Design for Recycling/Design for ReUse’.Literatura:
1. Zarządzanie gospodarką odpadami : gospodarowanie odpadami ze szczególnym uwzględnieniem zużytych opon, sprzętu elektronicznego i elektrycznego, osadów ściekowych / Sergiusz Zabawa, Poznań : Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych. Oddział Wielkopolski, 2009.
2. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Aspekty funkcjonowania system zagospodarowywania ZSEE w Polsce i innych krajach europejskich oraz wybrane technologie przetwarzania odpadów elektrycznych i elektronicznych / Ireneusz Baic et al., Warszawa, Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, 2011.
3. Waste electrical and electronic equipment (WEEE) handbook / V Goodship, A Stevels, Woodhead Publishing Limited, Cambridge, UK
4. Podręcznik gospodarki odpadami : teoria i praktyka / Bernd Bilitewski, Georg Härdtle, Klaus Marek; Warszawa: Wydawnictwo Seidel-Przywecki, 2006.
5. Ökobilanzieller Vergleich zweier Verwertungsalternativen für Altreifen: Stoffliche Verwertung und Mitverbrennung im Zementofen / Ioannis Bakas et al. , Genan Business & Development A/S 2009
Metody oceny:
Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: zaliczenie egzaminu pisemnego, zaliczenie wszystkich zadań podczas realizacji ćwiczeń rachunkowych i laboratoryjnych.
Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: analiza wyników i interpretacja zebranych danych.
Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: praca indywidualna, praca w grupie, świadomość ekologiczna, poszanowanie dla praw autorskich, odpowiedzialność za wykonywane zadanie, sumienność w przygotowaniu do realizacji zadań.
Uwagi: