ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BSRS10031o15
Rok / Semestr: 2015/2016 letni
Nazwa: Fizjologia roślin
Kierunek: Biotechnologia stosowana roślin
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 4
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 30 / 0
Prowadzący: dr inż. Piotr stępień
Język: polski


Efekty kształcenia: Student ma podstawową wiedzę dotyczącą zjawisk przyrodniczych w tym fizjologicznych podstaw funkcjonowania organizmu roślinnego. Definiuje podstawowe terminy fizjologiczne. Student potrafi analizować molekularne i komórkowe mechanizmy funkcjonowania organizmów roślinnych. Potrafi przeprowadzać proste zadania badawcze pod kierunkiem opiekuna naukowego .

Kompetencje: Student potrafi współpracować w grupie przyjmując w niej różne role, jest odpowiedzialny za pracę własną i zespołową. Rozumie potrzebę dokształcania się przez całe życie i podnoszenia kompetencji zawodowych i społecznych. Poczuwa się od odpowiedzialności za powierzony sprzęt i aparaturę.

Wymagania wstępne: Chemia, Botanika, Biochemia

Treści kształcenia: Gospodarka wodna komórki roślinnej. Gospodarka wodna roślin. Fotosynteza. Rośliny typu C3, C4, CAM. Fotooddychanie. Czynniki środowiskowe i wewnętrzne warunkujące sprawność aparatu fotosyntetycznego – rola promieniowania świetlnego, CO2 i temperatury. Bliski i daleki transport asymilatów. Odżywianie mineralne roślin. Regulatory wzrostu i rozwoju. Wpływ czynników środowiska na wzrost i rozwój roślin.

Literatura: Bielecki K., Demczuk A., Grzyś E., Sacała E. 2001. Ćwiczenia z fizjologii i biochemii roślin. Kopcewicz J., Lewak S. 2012. Fizjologia roślin, PWN. Warszawa. Kozłowska M. 2007. Fizjologia roślin. PWRiL. Poznań.

Metody oceny: Wiedza: Ocena efektów kształcenia na podstawie egzaminu pisemnego. Umiejętności: Ocena umiejętności w przeprowadzaniu prostych zadań badawczych dotyczących procesów fizjologicznych w roślinach. Kompetencje społeczne: Ocena poprawności w interpretacji uzyskanych wyników.

Uwagi: W laboratorium studenci wykonują ćwiczenia, które łączą wiedzę teoretyczną z praktyką. Zajęcia laboratoryjne są podzielone na kilka modułów. Udział w ćwiczeniach laboratoryjnych jest obowiązkowy. Do każdego modułu ćwiczeniowego studenci piszą sprawozdania. Wszystkie moduły muszą być zatwierdzone w celu zaliczenia kursu.