ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: NTSS10138o16
Rok / Semestr: 2016/2017 letni
Nazwa: Ogólna technologia żywności
Kierunek: Technologia Żywności i Żywienie Człowieka
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 4
Punkty ECTS: 7
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 45 / 60 / 0
Prowadzący: dr hab. inż. Tomasz Zięba, prof. nadzw.
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student, po zakończonym toku nauczania: opisuje główne kierunki przetwórstwa rolno-spożywczego, definiuje pojęcia związane z operacjami jednostkowymi stosowanymi w przetwórstwie, definiuje i wyjaśnia procesy zachodzące podczas przetwarzania żywności, wymienia i opisuje parametry wpływające na intensywność prowadzonych procesów technologicznych oraz opisuje urządzenia stosowane w przetwórstwie. Umiejętności: Student, po zakończonym toku nauczania: zna wyposażenie laboratorium technologicznego oraz zasady bezpiecznej pracy, potrafi obsługiwać urządzenia analityczne stosowane w ocenie jakościowej surowców i produktów spożywczych, umie w warunkach laboratoryjnych wykorzystać posiadaną wiedzę do pozyskiwania i przetwarzania podstawowych składników żywności oraz potrafi dobrać i przeprowadzić zabieg utrwalania żywności.

Kompetencje: Kompetencje personalne i społeczne: Student, po zakończonym toku nauczania: ma świadomość odpowiedzialności za wspólnie realizowane w zespole zadania, wykazuje odpowiedzialność za powierzony mu sprzęt, wykazuje zrozumienie zjawisk i procesów zachodzących podczas przetwarzania żywności oraz ich wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie konsumenta, rozumie ważność przestrzegania zasad higieny w procesie technologicznym. Ukończenie kursu upoważnia do rozpoczęcia studiowania technologii kierunkowych.

Wymagania wstępne: matematyka, fizyka, chemia, mikrobiologia, analiza żywności

Treści kształcenia: Przemysł spożywczy - jego organizacja i struktura w Polsce, ogólne zadania przemysłu spożywczego; jakość żywności i surowców służących do jej produkcji; operacje i niezłożone procesy stosowane w przetwórstwie, utrwalanie i przechowywanie w produkcji przemysłowej i ich wpływ na wartość biologiczną, funkcjonalną i organoleptyczną żywności; pomocnicze materiały i techniki w technologii żywności; technologie produktów ubocznych; produkty odpadowe przemysłowej produkcji żywności i metody ich utylizacji.

Literatura: 1. Ogólna technologia żywności, Pijanowski E., Dłużewski M., Dłużewska A., Jarczyk A. WNT Warszawa 2000; 2. Ogólna technologia żywności, cz.1, red. Bednarski W., Wyd. ART Olsztyn 1996.

Metody oceny: egzamin ustny, prezentacje wyników i raporty na zajęciach laboratoryjnych, sprawdzanie obecności na zajęciach

Uwagi: