ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: NTSN10357f16
Rok / Semestr: 2016/2017 letni
Nazwa: Zastosowanie drożdży w wybranych technologiach
Kierunek: Technologia Żywności i Żywienie Człowieka
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 8
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 10 / 20 / 0
Prowadzący: dr hab. inż. Joanna Kawa-Rygielska, prof. nadzw. UP
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student zna morfologię, fizjologię i biochemię drożdży Saccharomyces; określa wymagania stawiane drożdżom w przemysłach fermentacyjnych; zna metody oceny jakości drożdży; posiada podstawową wiedzę z zakresu klasycznych i nowych rozwiązań w produkcji etanolu; piwa, drożdży piekarskich i paszowych. Umiejętności: Student potrafi samodzielnie zaplanować proste doświadczenie z zakresu fermentacji etanolowej; przygotowuje podłoża fermentacyjne; sporządza preparaty mikroskopowe i przeprowadza ocenę stanu fizjologicznego drożdży; analizuje i wyjaśnia wpływ zmiennych czynników środowiska na aktywność fermentacyjną drożdży; ocenia przebieg i efekty końcowe fermentacji; określa przydatność drożdży gorzelniczych, piwowarskich i piekarskich w przemysłach fermentacyjnych; weryfikuje prawidłowość przebiegu procesów technologicznych.

Kompetencje: Kompetencje społeczne (postawy): Student współpracuje w zespole w zakresie realizacji wytyczonych zadań, obsługi sprzętu, analizy i interpretacji uzyskanych wyników; dba o bezpieczeństwo i stanowisko pracy postępując zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Wymagania wstępne: biochemia, mikrobiologia, inżynieria przemysłu spożywczego

Treści kształcenia: Charakterystyka drożdży z uwzględnieniem wymagań przemysłów fermentacyjnych. Absorpcja składników podłoża fermentacyjnego przez komórkę drożdży. Fermentacja surowców cukrowych i skrobiowych przez drożdże Saccharomyces cereviasiae. Drożdże dzikie, zakażenia mikrobiologiczne w gorzelni. Inne, niż Saccharomyces cereviasiae, drobnoustroje w produkcji etanolu. Technologia produkcji drożdży piekarskich i paszowych. Drożdże piwowarskie - rodzaje, właściwości, znaczenie dla jakości piwa. Klasyczne i nowe rozwiązania w piwowarstwie.

Literatura: 1. Biotechnologia żywności. Procesy fermentacji i biosyntezy, Leśniak W., Wyd. AE we Wrocławiu, 2002; 2. Przewodnik do ćwiczeń z technologii fermentacji, G. Sobkowicz i wsp., Wyd. AR we Wrocławiu, 1988; 3. Biotechnologia. Podstawy mikrobiologiczne biochemiczne, Chmiel A., PWN, Warszawa 1998.

Metody oceny: zaliczenie laboratorium, raporty z ćwiczeń, kolokwia, egzamin pisemny

Uwagi: