Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
BSRS10035o15Rok / Semestr:
2015/2016 letniNazwa:
Sterowanie procesami biotechnologicznymiKierunek:
Biotechnologia stosowana roślin Typ studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
4Punkty ECTS:
0Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 15 / 0Prowadzący:
prof. dr hab. Deta ŁuczyckaJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Posiada wiedzę na temat podstawowych technik, narzędzi i urządzeń badawczych stosowanych w badaniach genetycznych i biotechnologicznych. Posiada wiedzę umożliwiająca samodzielny dobór typowej aparatury automatycznej regulacji oraz orientuje się w zakresie istniejących na rynku rozwiązań technicznych.
Stosuje podstawowe techniki i narzędzia badawcze w biologii i biotechnologii roślin. Rozwiązuje zaistniałe problemy zawodowe oraz ma świadomość samokształcenia i podnoszenia kompetencji zawodowych. Opanowany zakres wiadomości z dziedziny automatyki umożliwia zrozumienie tekstów technicznych i schematów z tego zakresu oraz prowadzenie uzgodnień technicznych ze specjalistami automatyki. Posiada praktyczne umiejętności umożliwiające samodzielny dobór typowej aparatury pomiarowej oraz automatycznej regulacji. Potrafi pod nadzorem wykonać proste zdania badawcze i projektowe. Kompetencje:
Potrafi współpracować w grupie przyjmując w niej rożne role, jest odpowiedzialny za prace własną i zespołową. Rozumie potrzebę dokształcania się przez całe życie podnoszenia kompetencji zawodowych i społecznych. Poczuwa się do odpowiedzialności za powierzony mu sprzęt i aparaturę. Określa priorytety służące realizacji postawionego przez siebie lub innych zadania. Stosuje się do zasad BHP.
Rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się wynikająca z szybkiego postępu techniki i technologii w zakresie technik pomiarowych i sterowania
Potrafi pracować w małym zespole laboratoryjnym oraz kierować nim ponosząc odpowiedzialność za realizacje postawionego zadania
Potrafi określić priorytety służące realizacji postawionego zadania badawczego oraz inżynierskiegoWymagania wstępne:
matematyka, fizykaTreści kształcenia:
Algorytm prac pomiarowych. komputerowe sterowanie pomiarem. czujniki, mierniki i rejestratory wielkości fizycznych. Analiza źródeł niepewności pomiarowej. zasady regulacji wielkości fizycznych. Analogowe i cyfrowe regulatory laboratoryjne i przemysłowe. Elementy i układy automatyki ubezpieczeniowej. Zastosowanie układów sterowania i regulacji automatycznej w biotechnologii roślin. Sterowanie wybranymi procesami - przykłady praktycznych rozwiązań.Literatura:
Dębowski A. 2008: Automayka. Podstawy teorii WNT
Głocki W. 2008 Układy cyfrowe WSiP
Kostro J. 2007: Elementy, urządzenia i układy automatyki WSiP
Piotrowski J. 2009: Pomiary. Czujniki pomiarowe wybranych wielkości fizycznych i składu chemicznego WNTMetody oceny:
obowiązkowe zaliczenia ćwiczeń - na podstawie kartkówek i sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjnych, egzamin pisemny i ustnyUwagi:
Ćwiczenia są prowadzone w formie laboratoryjnej w zespołach 2-osobowych
Wykład w formie prezentacji multimedialnej