ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RSSS10428f14
Rok / Semestr: 2014/2015 zimowy
Nazwa: Technika w ochronie środowiska
Kierunek: Ochrona Środowiska
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 7
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. Włodzimierz Białczyk, dr hab. Inż. Jarosław Czarnecki, dr inż. Anna Cudzik
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student przedstawia rozwiązania konstrukcyjne na rzecz zmniejszenia zużycia paliwa w silnikach spalinowych. Zna budowę i zasadę działania systemów oczyszczania spalin. Opisuje przyczyny i skutki negatywnego oddziaływania mechanizmów jezdnych na podłoża rolnicze i leśne i zna techniczne sposoby ich minimalizacji. Opisuje ekologiczne metody zarządzania techniką rolniczą. Przedstawia proces powstawania i rozprzestrzeniania się hałasu i drgań w urządzeniach technicznych oraz charakteryzuje sposoby ich redukcji. Zna sposoby poprawy jakości środowiska poprzez stosowanie odpowiednich środków technicznych w gospodarce komunalnej i kształtowaniu terenów zieleni. Umiejętności: Student posiada umiejętność oceny rozwiązań konstrukcyjnych silników spalinowych i ich osprzętu do zmniejszenia ich uciążliwości dla środowiska. Potrafi wykorzystać wiedzę techniczną do ograniczania ugniatania gleb przez pojazdy i maszyny rolnicze i leśne oraz do optymalnego wykorzystania energii z silnika. Ocenia przydatność rozwiązań technicznych na rzecz redukcji wytwarzania i propagacji hałasu i drgań w maszynach i urządzeniach. Potrafi ocenić w aspekcie środowiskowym i ekonomicznym przydatność rozwiązań technologicznych stosowanych przy pracach w kształtowaniu terenów zieleni.

Kompetencje: Student wykazuje zrozumienie zagadnień związanych z oddziaływaniem środków technicznych oraz procesów technologicznych na środowisko. Krytycznie ocenia rozwiązania techniczne stosowane w ochronie środowiska, uwzględniając przy tym aspekt przyrodniczy, społeczny i ekonomiczny.

Wymagania wstępne: Inżynieria procesowa, Technologie gospodarki odpadami, Technologie ochrony atmosfery

Treści kształcenia: Nowoczesne konstrukcje silników spalinowych. Toksyczność spalin silnikowych – systemy oczyszczania spalin. Oddziaływanie motoryzacji na środowisko – pojazdy i infrastruktura transportu. Wytwarzanie i transmisja energii w agregatach ciągnikowych. Sposoby ograniczania negatywnych skutków oddziaływania mechanizmów jezdnych pojazdów rolniczych na glebę. Aparatura do ochrony roślin - zasady wykonywania zabiegów ochrony roślin. Zasady dozowania substancji mineralnych i organicznych w procesie nawożenia gleby. Ekologiczne metody i sposoby zarządzania techniką rolniczą - rolnictwo precyzyjne. Użytkowanie lasu a zagrożenia środowiska leśnego. Drgania i hałas w urządzeniach technicznych. Technika w kształtowaniu terenów zieleni. Sposoby minimalizacji zagrożeń ekologicznych w pracach komunalnych.

Literatura: Lugutko S. Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń. WSiP. Warszawa 2004. Biały W. Maszynoznawstwo. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne. Warszawa 2003. Kowalewicz A. Podstawy procesów spalania. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne. Warszawa 2000. Kowalewicz A. Wybrane zagadnienia samochodowych silników spalinowych, WSI Radom 2000. Bartosiewicz A. Urządzanie terenów zieleni, Wyd. Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1998.

Metody oceny: Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: sprawdziany pisemne. Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: ocena sporządzonych sprawozdań i wykonanych projektów. Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: praca w grupach, dyskusja na zajęciach

Uwagi: